Număr-record de vizitatori la fostul lagăr nazist Auschwitz-Birkenau, în 2015

Un număr record de 1,72 milioane de persoane au vizitat situl fostului lagăr al morții Auschwitz-Birkenau în 2015, anul celei de-a 70-a aniversări a eliberării lui, a anunțat luni muzeul fostului lagăr, relatează AFP, citată de Agerpres.
Filip Stan
04 ian. 2016, 14:39
Număr-record de vizitatori la fostul lagăr nazist Auschwitz-Birkenau, în 2015

Acest sit din sudul Poloniei fusese vizitat de 1,53 milioane de persoane în 2014. „Vizitarea sitului fostului lagăr nu este numai o lecție de istorie, ci și un moment de reflecție unic asupra propriei responsabilități pentru lumea de astăzi”, a declarat directorul muzeului, Piotr Cywinski, într-un comunicat.

Aproximativ 425.000 de polonezi au vizitat acest sit anul trecut. Dintre vizitatorii străini, cei mai numeroși au fost britanicii (222.000), urmați de americani (141.000), germani (93.000), italieni (76.000), spanioli (68.000), israelieni (61.000) și francezi (57.000).

Anul trecut, situl a înregistrat o creștere de 51% a numărului vizitatorilor originari din America de Sud și de 39% a numărului celor din America de Nord, potrivit aceluiași comunicat.

Dintre vizitatori, 80% au fost însoțiți de un ghid care vorbea una dintre cele 20 de limbi propuse.

Site-ul muzeului lagărului, www.auschwitz.org, a fost vizitat de 25 de milioane de ori anul trecut. Aproximativ 200.000 de persoane urmăresc profilul muzeului pe Facebook.

În timpul celui de-al Doilea Război Mondial, aproximativ 1.100.000 de persoane, printre care aproape un milion de evrei, au fost ucise de naziști în lagărul Auschwitz-Birkenau între 1940 și 1945. Celelalte victime au fost mai ales polonezi care nu erau de origine evreiască, țigani și prizonieri sovietici, adaugă AFP.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Clipe de groază pentru antrenorul român aflat în Abu Dhabi, după ce Iran a atacat bazele americane: „Au fost bubuituri, le-am auzit!”. Exclusiv
Capital.ro
Statul vrea banii românilor. Anunț pentru cetățenii cu vârsta de peste 18 ani: Se aplică de la 6 martie
Playtech.ro
Unde se vor construi cele opt noi staţii de metrou din Bucureşti: este una dintre cele mai aglomerate zone din Capitală
Adevarul
„Comoditatea mașinii personale e de fapt masochism și barosăneală”. Dezbaterea virală despre traficul din București
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Alimentul preferat de Ion Țiriac înainte să devină miliardar: ”Mânca 12-14 la micul dejun”
MediaFlux
Zelenski, dispus să se întâlnească cu Putin, cu o singură condiție. Posibilă pace până în noiembrie în Ucraina
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj