Numărul cetăţenilor UE care locuiesc şi lucrează în alt stat membru al blocului european s-a dublat în ultimii 10 ani

Numărul cetăţenilor UE care locuiesc şi lucrează în alt stat membru al blocului european decât cel de origine s-a dublat în ultimii zece ani, ajungând la 17 milioane, dintre care 9,5 milioane sunt „activi din punct de vedere economic, de la opt milioane în 2007, scrie Politico.
Iulian Tudor
22 nov. 2018, 12:55
Numărul cetăţenilor UE care locuiesc şi lucrează în alt stat membru al blocului european s-a dublat în ultimii 10 ani

În plus, două milioane de cetăţeni traversează graniţa zilnic ca parte navetei, conform unui raport privind piaţa unică al Comisiei Europene publicat joi. Raportul arată şi că nouă milioane de cetăţeni UE au participat la un program de schimb Erasmus de când a început, în 1987.

În ciuda acestor creşteri, Comisia avertizează că „cifrele rămân mici pentru un continent cu peste 512 milioane de locuitori”. Un motiv pentru creşterea limitată oferită în raport este că efectele pozitive ale pieţei unice nu sunt „împărţite egal şi nu toţi cetăţenii se află într-o poziţie pentru a profita de aceste libertăţi”.

Raportul informează că în jur de o treime dintre cele 67 de propuneri privind piaţa unică din acest mandat au fost aprobate de legislatori. Printre acestea, încă sunt dezbătute schema pentru asigurările europene, 0bligaţiunile UE şi alte măsuri care au ca scop consolidarea uniunii monetare.

Raportul este un exerciţiu al Comisiei pentru a mobiliza statele membre să îşi îmbunătăţească metodele de implementare a regulilor comune.

„Ne confruntăm prea des cu o situaţie în care consensul privind nevoia de a consolida piaţa unică nu se regăseşte şi într-o disponibilitate politică de a lua măsuri concrete, propuse de Comisie”, se arată în document.

Din această cauză, Comisia „face apel către Consiliul European pentru a se asigura că lucrează îndeaproape cu Parlamentul European pentru a adopta până la sfârşitul lui martie 2019 iniţiativele legislative din strategia pentru piaţa unică, piaţa unică digitală şi uniunea pieţelor de capital şi uniunea bancară”.

DailyBusiness
Lovitură pentru pensionari! Statul extinde lista cazurilor în care cere returnarea pensiilor
Spynews
Bucurie imensă în familia lui Gabi Bădălău! Sora afaceristului, Sabina, e însărcinată / FOTO
Bzi.ro
Carmen Harra știe cine va fi noul președinte al României! ”Se încheie niște socoteli!”
Fanatik.ro
Orașul subteran în care populația s-a ascuns din cauza temperaturilor ridicate. Casele se află în mine vechi
Capital.ro
Doliu în lumea sportului. A murit prea tânăr. Vestea a șocat întreaga lume: A iubit jocul și a muncit extrem de mult
Playtech.ro
Când nu ai voie să faci fereastră la casă spre proprietatea vecinului. Amenzile sunt uriaşe
DailyBusiness
Noi scumpiri pentru români. Facturi mai mari la energie, bilete de tren şi fructe mai scumpe
Adevarul
Măcelul cumplit care a încheiat cel de-al Doilea Război Mondial în Europa. Răzbunarea cruntă care a cutremurat Balcanii
wowbiz.ro
S-a aflat CAUZA MORȚII Cristinei Deleanu! Soțul ei, Eugen Cristea, a mărturisit ce a răpus-o pe celebra actriță
Spynews
Cu ce se ocupă Radu Mazăre în Madagascar. Fiul lui, Răducu, urmează să îl viziteze
Spynews
Imagini înduioșătoare cu Nasrin Ameri însărcinată. Prezentatoarea este mama unui băiețel de aproape doi ani / FOTO
Evz.ro
Netflix surprinde cu o dramă captivantă, despre destin și supraviețuire
Ego.ro
Soțul m-a părăsit pentru amantă. După 10 ani, mă vrea înapoi și... iată ce mi-a spus!
Prosport.ro
FOTO. Gimnasta, în bikini, după ce s-a retras la 22 de ani
kanald.ro
Se modifică data la care sunt virate alocațiile copiilor, în iunie 2025
Cancan.ro
Eugen Cristea, PRIMELE declarații după moartea Cristinei Deleanu: 'Sâmbătă noaptea a făcut o criză îngrozitoare și...' 😢
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Anunțul lui Călin Georgescu înainte de alegeri. A recunoscut în direct: Cunosc scenariul!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Dată afară că e prea indecentă, a făcut avere cu pozele ei și acum a revenit
stirilekanald.ro
Alertă de călătorie de nivel maxim pentru Libia. MAE îi îndeamnă pe românii de acolo să părăsească de urgență țara
Doliu în lumea filmului din România. A murit actrița Cristina Deleanu
MediaFlux
Sondaj de ultimă oră la prezidențiale! Pe cine vor pune românii ștampila la alegerile din Turul 2
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Surpriza anului 2025. Țara europeană care cucerește turiștii cu prețuri mici și peisaje spectaculoase