Numărul de locuinţe terminate a scăzut cu 13% în primele trei luni. Cele mai mari scăderi, în Moldova şi în Bucureşti

Numărul de locuinţe terminate în România a scăzut în primul trimestru al acestui an cu 13% faţă de primele trei luni ale anului trecut, la 10.084, cele mai mari scăderi fiind înregistrate în regiunile de dezvoltare Nord-Est, ce cuprinde cea mai mare parte a Moldovei istorice, şi în Bucureşti-Ilfov, potrivit datelor publicate joi de Institutul Naţional de Statistică (INS).
Iulian Tudor
08 iun. 2017, 07:39
Numărul de locuinţe terminate a scăzut cu 13% în primele trei luni. Cele mai mari scăderi, în Moldova şi în Bucureşti

În primul trimestru al anului trecut au fost date în folosinţă 11.590 locuinţe, în creştere cu 25,5% faţă de primul trimestru al anului 2015.

Din numărul total de locuinţe construite în primele trei luni ale acestui an, 5.895 locuinţe (58,5%) au fost în oraşe, iar 4.189 în mediul rural.

Cele mai multe locuinţe construite în primele trei luni au fost în regiunea Nord-Vest (1.897), urmată de regiunile Nord-Est (1.584), Bucureşti-Ilfov şi Centru (cu câte 1.542).

Citeşte şi Scad chiriile celor ce stau în locuinţe ANL. Care sunt noile criterii după care vor fi calculate

Cele mai mari scăderi ale numărului de locuinţe construite, comparativ cu primul trimestru al anului trecut, s-au înregistrat în regiunile Nord-Est (- 737), Bucureşti-Ilfov (- 565) şi Vest (- 392). Singurele creşteri au fost în Nord-Vest (+ 344) şi în Sud-Vest Oltenia (+ 19).

„Repartiţia pe fonduri de finanţare a locuinţelor terminate relevă faptul că, în trimestrul I 2017, faţă de trimestrul I 2016, numărul locuinţelor terminate din fondurile private a scăzut cu 1.757 locuinţe, iar numărul locuinţelor terminate din fondurile publice a crescut cu 251 locuinţe”, se arată în comunicatul INS.

Numărul de locuinţe terminate în România a urcat în 2016 cu 11,1% faţă de anul anterior, la 52.206, vârf al ultimilor şapte ani.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Ce spun Maria și Marius Avram despre întâlnirea cu Radu Vâlcan. Cătălin Brînză se așteaptă la surprize la Insula Iubirii – Reuniuni
Fanatik.ro
Andrei Vochin, necruțător: „Craiova n-a fost eliminată de Levski. A fost eliminată de greșelile pe care nu le-a corectat”
Capital.ro
Sprijin în doliu pentru familii. România are primul ghid național dedicat. Ce recomandări conține
Playtech.ro
Experimentul care arată câți bani poate economisi o familie într-o lună dacă gătești acasă. Obiceiul simplu care poate salva sute de lei
Adevarul
Ștefan Popescu: Incidentele cu drone se vor repeta. România are nevoie de o strategie, nu doar de proteste diplomatice
wowbiz.ro
Doliu în Armata României. Pilotul militar Mihai Vîrdol a murit în urma unui grav accident de motocicletă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Învăţătoarea lovită de trăsnet în Munții Bucegi și-a revenit ca prin minune! Primele ei declarații, la o lună după incidentul groaznic
iamsport.ro
Victor Becali a dezvăluit de ce nu va mai reveni Cristi Borcea vreodată la Dinamo: ”Are nevoie”
MediaFlux
Horoscop 30 iulie. Ziua în care alegerile mici pot schimba direcția marilor planuri
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România