Numărul turiştilor din România A CRESCUT anul trecut cu 9,3 %

Numărul de turişti care s-au cazat în hotelurile şi pensiunile din România a crescut anul trecut cu 9,3%, până la 7,6 milioane de persoane, dintre care aproape 80% au fost români, iar numărul de înnoptări a urcat cu 6,6%.
Roxana Gagiu
01 feb. 2013, 12:05
Numărul turiştilor din România A CRESCUT anul trecut cu 9,3 %

Sosirile înregistrate în structurile de primire turistică în anul 2012 au însumat 7,6 milioane de persoane, în creştere cu 9,3% faţă de anul 2011.

Turiştii români au reprezentat 78,4% din numărul total de sosiri, în timp ce străini au fost 21,6% (1,6 milioane de persoane), ponderi apropiate de cele din anul 2011.

Sosirile în hoteluri deţin în anul 2012 o pondere de 75,5% din totalul sosirilor în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare. Faţă de anul 2011, sosirile în hoteluri în anul 2012 au crescut cu 7,7%.

Turiştii s-au cazat în total 19 milioane de nopţi, în creştere cu 6,6% faţă de 2011.

Înnoptările turiştilor români în structurile de primire turistică au reprezentat în anul 2012 82,8% din numărul total de înnoptări, în timp ce înnoptările turiştilor străini au reprezentat 17,2%, scrie Mediafax.

Indicele de utilizare netă a locurilor de cazare în anul 2012 a fost de 25,9% pe total structuri de cazare turistică, în scădere cu 0,5 puncte procentuale faţă de anul 2011. Indici mai mari de utilizare a locurilor de cazare în anul 2012 s-au înregistrat la hoteluri (32,1%) şi la vile turistice (19,6%).

Sosirile vizitatorilor străini în România, înregistrate la punctele de frontieră, au fost în anul 2012 de 7,9 milioane, în creştere cu 4,3% faţă de anul 2011. Majoritatea vizitatorilor străini provine din ţări situate în Europa (94,2%). Din statele Uniunii Europene s-au înregistrat 58,9% din totalul sosirilor vizitatorilor străini în România.

Dintre statele Uniunii Europene cele mai multe sosiri s-au înregistrat din Ungaria (33,1%), Bulgaria (20,2%), Germania (9,4%), Italia (7,3%) şi Polonia (6,4%). Transportul naval şi rutier a înregistrat în anul 2012, comparativ cu anul 2011, cea mai mare creştere, respectiv 12,9% şi 6,9%

Plecările vizitatorilor români în străinătate, înregistrate la punctele de frontieră, au fost în anul 2012 de 11,14 milioane, în creştere cu 1,9%, comparativ cu anul 2011. Mijloacele de transport rutier au fost cele mai utilizate de vizitatorii români pentru plecările în străinătate, reprezentând 75,9% din numărul total de plecări.

Comparativ cu anul 2011, cele mai mari creşteri s-au înregistrat la transportul naval (12,9 %) şi la cel rutier (6,9%).

În luna decembrie 2012, comparativ cu luna corespunzătoare din anul precedent, sosirile în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare, au înregistrat o scădere cu 2,5% şi înnoptările o scădere cu 2,8%.

Comparativ cu luna decembrie 2011, în luna decembrie 2012 la punctele de frontieră s-au înregistrat scăderi atât la sosirile vizitatorilor străini (- 6,3%), cât şi la plecările în străinătate ale vizitatorilor români (- 3,1%).

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
S-au aruncat deja primele înțepături la Survivor! Faimoșii și Războinicii, replici acide din prima săptămână în Dominicană
Fanatik.ro
Coincidență incredibilă! Treningul purtat de Nicolás Maduro în momentul în care a fost capturat de americani, același ca al unei echipe din La Liga. Update
Capital.ro
Călin Georgescu, despre anularea alegerilor: A fost făcută din frica uriașă de a ascunde jaful comis în ultimii 36 de ani și furtul minților
Playtech.ro
Ce pensie iei cu 25 de ani vechime, în funcție de meserie. Tabel explicativ
Adevarul
Piața construcțiilor: ce se va întâmpla cu prețurile apartamentelor în 2026
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga care ar fi, de fapt, miliardar în euro. S-ar afla în top 7 cei mai bogați români
MediaFlux
Ajunul Bobotezei în 2026. De ce se ține post negru pe 5 ianuarie și ce este interzis astăzi
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend