O bancnotă românească din 1998, mai valoroasă decât o Dacia Logan nouă. Cei care o dețin se pot îmbogăți peste noapte

O bancnotă românească din anul 1998 este, în prezent, mai valoroasă decât o Dacia Logan nouă. Cu toate că prețul acesteia este piperat, colecționarii sunt dispuși să scoată sume mari din buzunar.
Filip Stan
07 oct. 2024, 11:36
O bancnotă românească din 1998, mai valoroasă decât o Dacia Logan nouă. Cei care o dețin se pot îmbogăți peste noapte

O bancnotă românească scoasă din uz a atras atenția multor colecționari. În ultimii ani, popularitatea platformelor pe care oamenii își scot la vânzare diverse obiecte a crescut, iar colecționarii sunt extrem de prezenți în mediul online. O bancnotă românească din anul 1998 este, în prezent, mai valoroasă decât o Dacia Logan nouă. Cu toate că prețul acesteia este piperat, colecționarii sunt dispuși să scoată sume mari din buzunar pentru ea.

Bancnota din 1998 care face ravagii în rândul colecționarilor

O bancnotă care se găsea în buzunarele și portofelele românilor este acum extrem de căutată de colecționari.  Pasionații sunt la mare căutare de bancnote vechi, iar anunțurile de pe site-urile și plaformele de vânzări se înmulțesc pe zi ce trece.

Bancnotele păstrate cu sfințenie de români sunt acum extrem de căutate de colecționari și pot aduce câștiguri mari. Aceștia publică pe site-urile de vânzări și pe rețelele de socializare anunțuri prin care își manifestă interesul față de anumite monede sau bancnote vechi. Acest fenomen a căpătat tot mai mare amploare în ultimii ani, bancnotele și monedele vechi ajungând să se vândă la prețuri piperate, mai ales pentru faptul că marii colecționari sunt dispuși să plătească o avere pentru a și le putea adăuga la colecție. Așadar, în timp ce unii țin cu dinții de ele, alții le scot la vânzare și câștigă bani frumoși și pe urma lor.

Citește și: Piesa de colecție care îi poate îmbogăți pe români. Cu cât se vinde o bancnotă de 50 de lei cu chipul lui Cuza

Pe una dintre platforme, un român a scos la vânzare bancnota în valoare de 1.000 de lei, cu chipul lui Mihai Eminescu. Piesa este una extrem de rară, așa că prețul este pe măsură. Cei car vor să aibă bancnota cu Eminescu în colecție sunt nevoiți să scoată din buzunat suma de 75.000 de lei, adică peste 15.000 de euro. Bancnota este în stare bună, iar actualul proprietar este deschis la negocieri.

”Bancnotă de 1.000 de lei din 1988, pentru colecționari. Prețul este negociabil”, a scris românul în anunțul postat acum o lună.

Cei care dețin această sumă se gândesc de două ori înainte de a face investiția, pentru că suma este apropiată de cea a unei mașini Dacia Logan.

Citește și: Suma incredibilă cu care se vinde o bancnotă de 500 de lei, veche de 33 de ani! Cine o deține se poate îmbogăți peste noapte

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
"Regele TikTok-ului", dezbrăcat în plină stradă! Alin Borcan a purtat doar o pereche de bikini
Fanatik.ro
Cum pot patronii privați să se asocieze cu CSA Steaua! Gigi Becali, mesaj ferm către ministrul Miruță
Capital.ro
Călin Georgescu anunță alegeri anticipate. Vrea turul doi înapoi: Să facem alegeri mâine!
Playtech.ro
Cum verifici dacă ai bani nerevendicați de la stat. Sumele pe care mulți români uită să le ceară
Adevarul
Pensie record: o femeie care a lucrat 61 de ani primește 9.700 euro pe lună
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marin Andrei, fostul portar care a scris istorie pentru Steaua, Dinamo și Rapid!
iamsport.ro
Antrenorul-teroare din Superliga. Golgheterul l-a sunat pe patron: ”Mi-e frică. Decât să scap singur cu portarul, mai bine nu mai joc”
MediaFlux
VIDEO România, pe scena Eurovision 2026. Alexandra Căpitănescu concurează în a doua semifinală
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi