Inspectoratul Județean de Poliție Teleorman informează, marți, că polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție Roșiori de Vede fac cercetări față de o femeie, pentru violențe în familie.
Potrivit polițiștilor, luni, 23 februarie, în timp ce se afla la locuința sa din comuna Vedea, județul Teleorman, o femeie le-ar fi agresat fizic, atât pe nora sa, cât și pe mama nurorii sale.
Împotriva femeii a fost emis un ordin de protecție provizoriu, precizează polițiștii. În urma administrătii probelor, femeia a fost reținută.
Doi tineri de 24 de ani, din comuna Albești, județul Vaslui, sunt acuzați de săvârșirea infracțiunii de furt calificat după ce în noaptea de duminică spre luni, 15 – 16 februarie 2016, au spart locuința unui consătean și au furat bunuri, alimente și alcool de 10.000 de lei.
„În urma cercetărilor efectuate, polițiștii Secției 1 Poliție Rurală Vaslui au stabilit faptul că, în noaptea de 15/16 februarie 2026, în jurul orei 03.00, tinerii cercetați ar fi pătruns prin efracție într-o locuință din Corni-Albești, ar fi spart lacătele de la ușa de acces în locuință și ar fi sustras bunuri de valoare, alimente și băuturi alcoolice”, a transmis Inspectoratul de Poliție Județean Vaslui, precizând că prejudiciul creat a fost de aproximativ 10.000 de lei și a fost recuperat intregral, fiind restituit persoanei vătămate.
Pe 17 februarie 2026, ca urmare a activităților de cercetare și investigare derulate de polițiști și a probatoriului administrat, cei doi au fost reținuți pe o perioadă de 24 de ore.
A doua zi, pe 18 februarie 2026, față de aceștia Parchetul de pe lângă Judecătoria Vaslui a luat măsura preventivă a controlului judiciar, pentru o perioadă de 60 de zile.
Cercetările sunt continuate de polițiști, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Vaslui, în vederea stabilirii și probării activității infracționale a persoanelor cercetate.