O femeie sinucigaşă care a comis un atentat în Tunis jurase credinţă Statului Islamic

Femeia-kamikaze care a comis la sfârşitul lui octombrie un atentat în Tunis jurase credinţă grupării jihadiste Stat Islamic (SI), a afirmat luni ministrul de interne tunisian.
Iulian Tudor
19 nov. 2018, 15:17
O femeie sinucigaşă care a comis un atentat în Tunis jurase credinţă Statului Islamic

În 29 octombrie, 26 de oameni, printre care 20 de poliţişti, au fost răniţi în centrul Tunisului, atunci când o femeie a acţionat o încărcătură explozivă lângă membrii forţelor de ordine, a amintit Hichem Fourati în timpul unei audieri în faţa parlamentului.

Într-un bilanţ precedent, autorităţile informaseră despre 20 de răniţi în acest atac care nu a fost revendicat.

Ministrul a afirmat că autoarea atentatului, identificat ca Mna Guebla, a jurat „credinţă Daech”, acronimul arab al SI, şi a intrat în contact, prin „canale de comunicare secrete, cu lideri terorişti din interiorul şi exteriorul ţării”, potrivit Agerpres.

Potrivit anchetei preliminare, ea s-a folosit de materialele difuzate pe site-uri de internet extremiste pentru a se antrena în fabricarea de explozivi, a spus ministrul. Femeia a avut de asemenea „relaţii virtuale cu elemente teroriste retrase în zonele de munte ale Tunisiei şi care i-au arătat înainte de atentat cum să pregătească o încărcătură explozivă”, dezvăluie ancheta.

Citeşte şi Atentat sinucigaş, s-a aruncat în aer în apropierea unei secţii de poliţie

Potrivit lui Fourati, „materii prime utilizate la fabricarea de explozivi” au fost confiscate din casa familiei acesteia, în regiunea Mahdia (est). Fourati a mai declarat că nu există nicio confirmare în ceea ce priveşte participarea unei alte persoane la această operaţiune, potriviz Agerpres.

O sursă din Ministerul de Interne al Tunisiei a anunţat la 30 octombrie că sunt căutaţi presupuşi complici.

Atentatul din 29 octombrie a fost primul atac care a lovit capitala tunisiană după noiembrie 2015, când un tunisian s-a aruncat în aer într-un autobuz ce transporta membri ai securităţii prezidenţiale, omorând 12 dintre ei. Atentatul a fost revendicat de Statul Islamic.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Cine sunt românii morți în Tenerife, în timp ce se aflau în vacanță. Unul dintre ei, o femeie, era mamă a doi copii
Fanatik.ro
Bani de concediu, acordați preferențial unor angajați ai Casei de Sănătate. Prejudiciu de sute de mii de lei la CNAS
Capital.ro
Doliu în fotbal. Un mare fundaș a încetat din viață: A fost un lider în centrul apărării
Playtech.ro
Setarea pe care să o faci la calorifer noaptea. Nu trebuie dat la minim, dar nici oprit pentru a economisi bani
Adevarul
Exit-poll-urile și sondajele au eșuat masiv în București. „E fără precedent. Am avut trei case de sondare care au manipulat”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Doliu în lumea fotbalului! A murit în urmă cu puțin timp!
iamsport.ro
Un finanțator din SuperLiga a recunoscut că ”a ajutat cu toată puterea” un candidat la alegerile pentru Primăria Capitalei: ”Toți suntem suveraniști, suntem o țară suverană!”
MediaFlux
Nicușor Dan, declarații expozive despre "turul 2, înapoi". Ce a zis despre Călin Georgescu și AUR
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Ce este tractografia RMN și cum ajută la înțelegerea afecțiunilor neurologice