O fetiţă a aflat că ar putea fi executată silit de Spitalul de Urgenţă Buzău, unde a fost internată acum 5 ani

O fetiţă a aflat că ar putea fi executată silit de Spitalul de Urgenţă Buzău, unde a fost internată acum 5 ani. Fetiţei i s-a cerut să comunice urgent numărul dosarului penal deschis după accidentul rutier în care a fost rănită. Fetiţa a aflat că ar putea fi obligată să achite cheltuielile de spitalizare, deşi Constituţia garantează dreptul copiilor la asistenţă medicală gratuită, relatează TVR.
Iulian Tudor
27 nov. 2018, 20:16
O fetiţă a aflat că ar putea fi executată silit de Spitalul de Urgenţă Buzău, unde a fost internată acum 5 ani

Executorul judecătoresc a înştiinţat-o pe fetiţa de 8 ani că Spitalul de Urgenţă Buzău a cheltuit aproape 500 de lei pentru îngrijirea sa. Ilinca avea trei ani când a fost lovită uşor într-un accident rutier provocat chiar de tatăl său. Copila a fost internată trei zile la Chirurgie Pediatrică. După cinci ani, spitalul a notificat-o să comunice numărul dosarului penal deschis după accident. Fetiţa este anunţată că, dacă nu o face în cinci zile, spitalul poate apela şi la executarea silită pentru recuperarea cheltuielilor.

Poliţia a cercetat cauzele accidentului din august 2013 şi s-a decis neînceperea urmăririi penale.

Fratele Ilincăi a fost rănit mai grav atunci. A fost transferat cu elicopterul SMURD la un spital din Bucureşti, unde a fost internat 10 zile. Nu a primit însă nicio notificare.

Cei de la spitalul din Buzău spun că sunt obligaţi de un articol din legea sănătăţii să recupereze cheltuielile cu spitalizarea de la cei care aduc daune sănătăţii altora şi chiar propriei persoane. Articolul invocat prevede că poţi fi pus la plată chiar şi dacă ţi-ai făcut rău singur fără intenţie.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Dinamo, aproape să dea lovitura! Spaniolii au făcut anunțul: „câinii” vor să aducă fostul coleg al lui Lamine Yamal
Capital.ro
Ministrul Muncii, anunț oficial la TV despre recalcularea pensiilor: Au fost întârzieri, lucrătorii din casele de pensii sunt puțini
Playtech.ro
Espresso sau expresso? Care este forma corectă: greşeala se face şi în cafenele
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Banciu a spus de ce nu ”îl vom vedea vreodată” pe Chivu selecționer al României: ”Viitoarea himeră a naționalei”
MediaFlux
Mercur în Capricorn. Cele trei zodii care vor lua o decizie dificilă în această săptămână
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend