O fostă Primă Doamnă, condamnată la 58 de ani de închisoare pentru deturnare de fonduri

Fosta Primă Doamnă a statului Honduras, Rosa Elena Bonilla, a fost condamnată joi la 58 de ani de închisoare de un tribunal anticorupţie, fiind acuzată de deturnare de fonduri care erau alocate pentru programe sociale, relatează dpa.
Iulian Tudor
06 sept. 2019, 09:47
O fostă Primă Doamnă, condamnată la 58 de ani de închisoare pentru deturnare de fonduri

Ea este soţia lui Porfirio Lobo, care a fost preşedinte al ţării din 2010 până în 2014, scrie agerpres.ro.

Bonilla a fost acuzată că a gestionat necorespunzător aproximativ 500.000 de dolari dintr-un cont în care biroul ei primea fonduri pentru programe sociale. Ea a redirecţionat fondurile către contul personal cu şase zile înainte de încheierea mandatului prezidenţial al soţului ei, potrivit procurorilor.

Citeşte şi Premierul a refuzat să demisioneze. A fost cercetat pentru fraude cu subvenţii europene, dar procurorii au oprit investigaţiile UPDATE

Femeia, în vârstă de 52 de an, se află în arest din februarie 2018. Avocaţii acesteia au declarat că vor contesta sentinţa, care a fost anunţată miercuri.

Ancheta a fost efectuată de o misiune anticorupţie, MACCIH, din cadrul Organizaţiei Statelor Americane (OSA) care părea să salute joi sentinţa, remarcând independenţa sistemului judiciar din Honduras.

”Judecătorii vor decide … cu imparţialitate, pe baza faptelor şi în acord cu legea, fără nicio restricţie şi fără influenţe”, se arată într-un mesaj postat pe Twitter de MACCIH care a citat o declaraţie a ONU din 1985.

Fostul asistent personal al Rosei Elena Bonilla, Saul Escobar, a fost condamnat la 48 de ani de închisoare. Însă, în practică, legea din Honduras limitează perioada de executare a pedepsei cu închisoarea la 30 de ani.

Lobo îl acuzase pe secretarul general al OSA, Luis Almagro, şi pe actualul preşedinte al Honduras, Juan Orlando Hernandez, că i-au „linşat” soţia în încercarea de a acoperi ”acte de mega-corupţie” comise de acesta din urmă.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Marius Șumudică a distrus un tricolor: „A fost ZERO! Fără atitudine!”. Critici spre Mircea Lucescu: „De ce-l scoți pe Bîrligea?! Schimbări abia în minutul 87?!”
Capital.ro
Vești foarte bune pentru șoferi. Guvernul ar putea scădea acciza la carburanți. Bolojan: E cea mai facilă soluție
Playtech.ro
Doar 13 țări din lume mai au aer curat şi trei dintre ele se află în Europa. Cum stă România la acest capitol
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Legenda Stelei acuză că un coleg al său a fost ”lucrat” pentru a i se face loc lui Gică Hagi: ”Întrebați-l pe Iordănescu!”
MediaFlux
Modificări la Cartea Electronică de Identitate. Măsurile luate imediat după problemele apărute
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj