O importantă companie face mari concedieri. Mii de angajați rămân fără loc de muncă

O importantă companie de pe continentul european intenționează să concedieze până la 2.500 de angajați, în domeniul de apărare și spațial, sau 6% din cea mai mare divizie a sa, într-o acțiune care riscă să lase mii de oameni fără loc de muncă.
Alina Costache
05 dec. 2024, 16:53
O importantă companie face mari concedieri. Mii de angajați rămân fără loc de muncă

O importantă companie din Europa intenționează să concedieze peste 2.000 de angajați în domeniul spațial și de apărare, sau 6% din cea mai mare divizie a sa. În această sumă sunt incluse și posturile de conducere, conform unor surse care au dorit să-și păstreze anonimatul, citează Reuters. Este vorba despre grupul aeronautic Airbus, care dorește să reducă un total de 2.043 de posturi, dintre care mai mult de jumătate vor fi la divizia de sisteme spațiale, ce se confruntă cu pierderi semnificative.

Airbus, importantă companie aeriană, face mari concedieri

În luna octombrie, Airbus anunțase că dorește să concedieze până la 2.500 de angajați ai diviziei de apărare și a celei spațiale, după pierderile pe care le-a înregistrat cu proiectele de sateliți desfășurate. Concedierile urmau să aibă loc până la mijlocul anului 2026, însă au fost amânate pentru a exista discuții cu sindicatele.

Citește și : Pachetul salarial de 56 miliarde de dolari pentru Elon Musk, respins a doua oară de instanță. Reacția celui mai bogat om al planetei: ”Corupţie absolută”

Miercuri, planurile de concediere au fost prezentate sindicatelor, iar Airbus a anunțat că aceste concedieri vor avea loc și la alte divizii, inclusiv la sediul central. Cele mai multe vor fi în Germania (689), Franța (540), Marea Britanie (477), Spania (303), dar și în alte țări mai puțin importante pentru grupul aeronautic (34).

Germania, Franța, Spania și Marea Britanie au înființat compania Airbus în urmă cu peste 50 de ani, astfel că reducerea costurilor prin conderieri reprezintă un subiect politic sensibil. Aceste concedieri vin în contextul în care, în ultimul an, s-a efectuat o revizuire a eficienței domeniului spațial și de apărare.

Citește și : Guvernul francez al premierului Michel Barnier poate deveni miercuri primul executiv înlăturat prin moțiune de cenzură din 1962

Airbus construiește avioane de transport și sateliți și este implicată în programele europene de rachete, de luptă și de lansare în spațiu. Afacerile Airbus au fost afectate de costurile mari ale sistemelor spațiale, de întârzieri și de sporirea costurilor în domeniul apărării.

Directorul general Guillaume Faury a spus anul acesta că Airbus caută oportunități pentru impulsionarea activităților la divizia de apărare și cea spațială, în special la sateliți.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Plecare bombă de la Rapid! Unul dintre cei mai importanţi jucători, out la finalul sezonului. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu acuză interese financiare în România: Toată situația pleacă de la bani. Se știe tot ce a intrat, ce a ieșit
Playtech.ro
Cum pot lua tinerii locuințe mai ieftine. Cum se aplică reducerea de la stat și ce condiții trebuie îndeplinite
Adevarul
TVA de 11% la locuințele noi. Proiectul care schimbă regulile în imobiliare și criteriul eliminatoriu pentru prima casă
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Dovada că Andreea Bălan și Petrișor Ruge nu mai colaborează! Imaginile care nu mint. Cu cine l-a înlocuit artista
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Emil Gânj a fost condamnat la închisoare pe viață. Decizia poate fi atacată în 10 zile
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur deschide Cutia Pandorei: ”În '94, unii au primit prime întregi, alții doar jumătate, nu a fost corect!”
MediaFlux
Rusia anunță trei zile de exerciții nucleare alături de Belarus! Zeci de mii de soldați mobilizați
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi