O jurnalistă a fost ucisă într-un schimb de focuri, în timp ce relata în direct. Poliţia spune că a fost un act terorist

O femeie de 29 de ani a fost ucisă în cursul nopţii de joi spre vineri într-un schimb de focuri la Londonderry, în Irlanda de Nord, un deces considerat "ca un incident terorist" de poliţia nord-irlandeză.
Iulian Tudor
19 apr. 2019, 05:26
O jurnalistă a fost ucisă într-un schimb de focuri, în timp ce relata în direct. Poliţia spune că a fost un act terorist

„Din nefericire, pot confirm că după schimburi de focuri în această noapte la Creggan (un cartier situat în nordul Londonderry), o femeie de 29 de ani a fost ucisă”, a anunţat pe Twitter comisarul-şef adjunct al poliţiei nord-irlandeze, Mark Hamilton. „Tratăm acest eveniment ca fiind un incident terorist, a fost deschisă o anchetă pentru crimă”, a adăugat el.

Potrivit imaginilor redistribuite pe Twitter de o jurnalistă a cotidianului Belfast Telegraph, poliţia nord-irlandeză a fost ţinta unui atac cu pietre şi cocteiluri Molotov în cursul unei operaţiuni de securitate în cartier, potrivit Agerpres.

„Absolut nicio scuză pentru un asemenea atac asupra colegilor” din forţele de ordine, a scris pe Twitter Federaţia poliţiei nord-irlandeze. „Ei apără această comunitate şi nu se află acolo pentru binele personal. Un astfel de comportament trebuie condamnat”, potrivit mesajului pe Twitter.

Situat la frontiera cu Republica Irlanda, Londonderry, numit şi Derry, este cunoscut pentru „Duminica sângeroasă” (Bloody Sunday) de la 30 ianuarie 1972. Atunci, soldaţi britanici au deschis focul asupra participanţilor la un marş paşnic, făcând 14 morţi, unul dintre cele mai importante evenimente din perioada „Tulburărilor” care au făcut circa 3.500 de morţi în trei decenii, potrivit Agerpres.

În ianuarie, explozia unei maşini capcană la Londonderry a provocat temeri legate de o nouă explozie a violenţelor implicând forţe paramilitare, în pline tensiuni privind Brexitul, un dosar în care frontiera irlandeză constituie unul dintre principalele obstacole.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Iubita lui Mario Fresh și-a etalat silueta de invidiat! Cât de bine arată Miruna în costum de baie
Fanatik.ro
Schimbarea suferită de cea mai frumoasă sportivă din lume. Decizia luată la 6 ani de la retragere
Capital.ro
Proprietarii de apartamente și garsoniere, taxați în plus. Se va achita mai mult la întreținere: Administratorii nu vor avea alternative
Playtech.ro
Pedepse mai dure pentru şoferii care nu plătesc parcarea! Noutăţile din 2026 pentru proprietarii de maşini
Adevarul
Unul dintre fiii lui Ramzan Kadîrov este, la vârstă de 9 ani, proprietarul unei vile în valoare de 10 milioane de dolari
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Fostul finanțator din Liga 1, convins că deja a fost decisă campioana: ”Acolo merge trofeul! Praful și pulberea se aleg”
MediaFlux
Ministrul Muncii anunță bani în plus la pensie. Cum se vor da banii românilor în 2026
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend