O mare companie de taxi şi-a cerut insolvenţa. Vezi despre ce firmă este vorba

Criza loveşte şi în companiile de taximetrie. Recent, o companie de taxiuri din Bucureşti şi-a cerut insolvenţa.
Andrada Ghira
27 feb. 2012, 10:03
O mare companie de taxi şi-a cerut insolvenţa. Vezi despre ce firmă este vorba

Compania de taximetre Taxi Mondial a depus vineri, 24 februarie, o cerere de intrare în insolvenţă. Instanţa a stabilit ca termen de judecată data de 29 februarie 2012. Taxi Mondial are un parc auto de 180 de mașini. Contactați de RTV.NET, oficialii companiei nu au dorit să ofere mai multe detalii.

Taxi Mondial a fost înfiinţată în 2000. În 2009,  înregistrase datorii de 1,09 milioane euro, o cifră de afaceri netă de 936.000 de euro, o pierdere netă de 425.000 de euro şi un număr mediu de salariaţi de 176, potrivit datelor disponibile pe site-ul Ministerului Finanţelor.

Nici anul 2010 nu a fost unul mai bun: cifra de afaceri a firmei aproape că s-a înjumătăţit, la 560.000 de euro, compania înregistrând şi o pierdere netă de 880.000 de euro. Datoriile înregistrate au fost de 1,32 milioane de euro, iar numărul mediu de salariaţi a fost de 184.

În plus, în luna septembrie a anului trecut, RCI Leasing România IFN a cerut insolvenșa firmei, însă termenul de judecată a fost amânat pentru data de 30 aprilie 2012.

În ultimii ani, mai multe firme de taxi au fost nevoite să apeleze la insolvenţă. „Unele firme au intrat în reorganizare şi au ieşit, altele au intrat în faliment pentru că plăţile erau prea mari”, a declarat pentru RTV.NET, Vasile Ştefănescu, preşedintele Camerei Taximetriştilor din Bucureşti. Acesta mai spune că firmele de taximetrie trebuie să facă faţă activităţii la negru, care se situează la nivelul de două treimi din întrega piaţă din Bucureşti.

DailyBusiness
BNR menţine dobânda de politică monetară la 6,50% pe an
Spynews
Florin Salam, mesaj emoționant pentru Fănică, prima soție, la 16 ani de la moartea ei. Artistul nu a uitat-o pe mama copiilor lui
Fanatik.ro
Drama care l-a forțat pe Mitică Dragomir să plece de la Brașov: “Nu mai rezistam. Stăteam la cimitir toată ziua”
Capital.ro
Valabilitatea permiselor de conducere. Se impune limită de vârstă. Reguli noi pentru șoferi
Playtech.ro
Ce este norma de hrană pentru bugetari, cine o primește și în ce țări europene mai există această componentă la salariu
Un pensionar și-a schimbat viața după ce s-a mutat în Thailanda: „Plătesc chiria 100 de euro și doar 4 euro pe zi pe mâncare”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nicu este românul care și-a pierdut viața în nordul Italiei. Autoturismul condus de bărbat s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Italianul trecut pe la Dinamo a ales primul 11 al României pentru baraj și a provocat stupoare în studio: ”Pe el nici nu îl convoacă!” / Mamă, ne rupe Turcia”
MediaFlux
Premierul Bolojan anunță creșterea vârstei de pensionare. Domeniile vizate de reforma ”inevitabilă”
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat