O mare fabrică românească, aflată în insolvenţă, va fi preluată de o companie austriacă. Sute de locuri de muncă vor fi salvate

Compania austriacă Kronospan intenționează să achiziționeze fabrica ZG Timber Sebeș de la grupul german Ziegler, aflat în insolvență. Această tranzacție, care este în prezent analizată de Consiliul Concurenței, aduce speranță pentru cei 500 de angajați ai fabricii, amenințați cu pierderea locurilor de muncă.
Filip Stan
19 mart. 2025, 09:36
O mare fabrică românească, aflată în insolvenţă, va fi preluată de o companie austriacă. Sute de locuri de muncă vor fi salvate

În urmă cu trei luni, grupul german Ziegler a intrat în insolvență, fiind grav afectat de declinul industriei construcțiilor, o consecință directă a războiului din Ucraina. Grupul deținea fabrica ZG Timber din Sebeș, unitate preluată în 2023 de la HS Timber, cunoscută anterior sub numele de Holzindustrie Schweighofer.

Divizia de cherestea a grupului Ziegler mai operează fabrici în Germania și Suedia, însă dificultățile financiare au pus în pericol viitorul unității din România. Intrarea în insolvență a Ziegler a dus la incertitudini pentru fabrica din Sebeș, iar planurile inițiale prevedeau închiderea acesteia și concedierea angajaților.

Salvarea fabricii vine din partea Kronospan, care și-a anunțat intenția de a prelua unitatea de producție din Sebeș și de a asigura continuitatea activității. Mai mult, compania austriacă a precizat că va investi în modernizarea fabricii pentru a îmbunătăți capacitatea de producție și a extinde oferta de produse.

„Ca parte a strategiei sale de a-și îmbunătăți oferta de produse, Kronospan va încorpora acum produse din lemn tăiat în portofoliul său global. În plus, produsele din lemn tăiat vor completa producția existentă a companiei de panouri pe bază de lemn, inclusiv plăci aglomerate (PB), plăci din fibre de densitate medie (MDF) și panouri orientate (OSB) la fabricile sale românești din Sebeș și Brașov.

Citeşte şi: Carrefour reduce prețurile a circa 2.000 de produse

De asemenea, Kronospan intenționează să investească în modernizarea fabricii de cherestea din Sebeș pentru a-și îmbunătăți și mai mult capacitățile de producție”, au precizat reprezentanții Kronospan.

Kronospan este un nume important în industria prelucrării lemnului, având fabrici producătoare de panouri din lemn în Europa și China. Compania a intrat pe piața din România în 1999 și și-a consolidat prezența prin achiziția fabricii de PAL și MDF din Sebeș în 2004, pentru care a plătit 250 de milioane de euro.

Prin preluarea ZG Timber Sebeș, Kronospan își extinde operațiunile din România și contribuie la stabilizarea pieței muncii din sectorul prelucrării lemnului. Dacă tranzacția va fi aprobată de Consiliul Concurenței, angajații fabricii din Sebeș vor avea siguranța locurilor de muncă.

Citeşte şi: „La Plăcinte” înainte, la profit înapoi. Celebrul lanţ de restaurante intră în insolvenţă, mulţi angajaţi intră în şomaj. Datorii totale de aproape 10 milioane de lei

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Ea este românca celebră care a fost surprinsă alături de Messi. E cea mai bogată femeie din România
Capital.ro
Șoferii care trebuie să obțină un alt permis de conducere. Se face solicitare și se achită taxa. Cel național nu este recunoscut
Playtech.ro
De ce scade prețul aurului exact în perioadele de criză. Explicaţii pe înţelesul tuturor, când trebuie să investeşti
Adevarul
Cum îți treci casa pe numele copilului fără să îți pierzi dreptul de a locui în ea
wowbiz.ro
Tatăl fetei de 18 ani ucise în Bihor, primele declarații după ce presupusul criminal a fost prins. Bărbatul îi acuză pe polițiști: „M-am rugat în genunchi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi