O maşină a Poştei, JEFUITĂ în Neamţ: Hoţii au furat echivalentul a peste 3.000 de pensii

O maşină a Oficiului Judeţean de Poştă Neamţ a fost jefuită, joi, de mai multe persoane înarmate şi cu cagule pe faţă. Hoţii au furat aproximativ 600.000 de euro, echivalentul a 3.000 de pensii. Hoţii, care aveau cagule pe faţă, au blocat în trafic autoturismul plin cu valori, apoi l-au ameninţat pe şofer cu un pistol şi au furat o parte din bani. Poliţiştii nu exclud varianta ca hoţii să fi acţionat la un pont venit din interiorul Poştei Neamţ.
Cristiana Ionescu
16 mai 2013, 07:16
O maşină a Poştei, JEFUITĂ în Neamţ: Hoţii au furat echivalentul a peste 3.000 de pensii

„În dimineaţa zilei de 16 mai 2013, la ora 7,45, a avut loc pe raza judeţului Neamţ un atac asupra unei maşini de transport a Poştei Române. Din fericire, cei doi angajaţi ai companiei nu au avut de suferit vătămări corporale. Compania colaborează cu autorităţile competente şi îşi manifestă încrederea că vinovaţii vor fi aduşi în faţa justiţiei”, se arată într-un comunicat al Poştei.

Maşina Poştei a fost oprită pe Drumul Naţional 15C în localitatea Bârgăuani. Angajaţii poştei au fost ameninţaţi cu o armă după care din maşină s-au furat mai mulţi saci cu bani, respectiv 2.500.000 de lei. Banii erau destinaţi achitării pensiilor în municipiul Roman. În maşină se mai aflau saci cu alte bunuri şi scrisori care au fost abandonaţi.

Una dintre maşini avea numărul de înmatriculare străin, iar alta în Iaşi, însă după primele cercetări s-a constatat că erau false.

Poliţia Neamţ efectuează filtre rutiere în tot judeţul. De asemenea, angajaţii Oficiului Judeţean de Poştă Neamţ, care au fost jefuiţi, ar putea fi cercetaţi de poliţişti pentru neglijenţă în serviciu, scrie Agerpres. Potrivit conducerii IPJ Neamţ, maşina atacată de tâlhari nu era dotată corespunzător pentru transporturi monetare, pentru că nu avea nici dispozitiv GPS şi nici sistem de alarmare.

Pe de altă parte, poliţiştii nu exclud varianta ca hoţii să fi acţionat la un pont venit din interiorul Poştei Neamţ.

„Şoferul maşinii de Poştă susţine că a fost ameninţat cu o armă, iar pasagerul că a fost lovit cu mânerul unei arme, respectiv pistol. Zona judeţului este blocată şi încercăm să identificăm în primă fază maşinile care au participat la jaf. Luăm în calcul toate ipotezele, de la înscenare până la comiterea efectivă a tâlhăriei”, a declarat comisarul şef Paul Tablan.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Stare de urgență într-un oraș celebru din cauza zăpezii! Vremea extremă a paralizat totul
Fanatik.ro
Ce probleme a avut cu Poliția prefectul de Olt, reținut după ce ar fi tras ilegal cu arme Kalașnikov. Cum s-a terminat totul
Capital.ro
Final brusc pentru Călin Georgescu. Profeția despre soarta acestuia în 2026: E arestat sau fuge din țară!
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Cutremur în armata ucraineană după pierderea Siverskului: comandanți demiși, rapoarte false și decizii care au dus la dezastru
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Dramaturgul Radu F. Alexandru s-a stins din viață în a doua zi de Crăciun
iamsport.ro
Legenda lui Dinamo, dată afară după ce a venit beată la antrenament: ”Miroși a băutură, ce cauți pe teren?! Mergi sănătos, nu am ce discuta cu tine”
MediaFlux
Noua lege pentru permisul auto intră în vigoare. Ce se schimbă pentru viitorii șoferi
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend