O maşină-capcană a explodat în faţa unui restaurant, la Mogadiscio. Sunt cel puţin 11 morţi VIDEO

Cel puţin 11 oameni au murit şi alţi 16 au fost răniţi joi în explozia unei maşini-capcană în apropiere de un restaurant din centrul capitalei somaleze Mogadiscio, la ora prânzului.
Filip Stan
28 mart. 2019, 14:04
O maşină-capcană a explodat în faţa unui restaurant, la Mogadiscio. Sunt cel puţin 11 morţi VIDEO

Explozia, care a ridicat un nor gros de fum, s-a produs pe una din cele mai importante străzi ale capitalei somaleze, plină de magazine şi intens circulată.

Hotelul Wehliye, lângă care a avut loc explozia, este frecventat de oficiali guvernamentali şi politicieni, dar nu este clar deocamdată care a fost ţinta atacului.

Atacul, care nu a fost încă revendicat, poartă marca grupării militante Al Shabab, islamişti radicali afiliaţi la Al Qaida care încearcă de mai mulţi ani să răstoarne guvernul. Alungaţi din capitală în 2011, militanţii Shabab şi-au pierdut cea mai mare parte din fiefuri, dar continuă să controleze importante zone rurale, de unde organizează operaţiuni de gherilă şi atentate sinucigaşe, inclusiv în capitală, împotriva unor obiective guvernamentale, de securitate sau civile.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ivorian de 17 ani la primul antrenament al lui Daniel Pancu la Rapid. Ce alte noutăți au fost la reunire. Update Exclusiv
Capital.ro
Românii, peste media UE la ore lucrate: diferențe majore între statele europene
Playtech.ro
Cum a obținut un pensionar o pensie mai mare cu o simplă cerere. Decizia care poate interesa mii de români
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a instructorilor din Brazilia, care au aruncat-o pe tânăra de 21 de ani de pe pod, fără corzile de siguranță. Maria și-a pierdut viața pe loc
iamsport.ro
Gigi Becali, refuzat! Antrenorul român care i-a spus nu FCSB-ului și râvnește la postul lui Pancu: ”Îmi doresc să antrenez Rapid”
MediaFlux
Lovitură pentru români! Adio, pensii și salarii!
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți