Un şofer urmărit pe poliţişti s-a răsturnat cu maşina, la Caracal

Trei dintre persoanele aflate în maşina răsturnată au fost rănite şi au fost transportate la Spitalul Caracal de către echipaje de la Ambulanţă şi SMURD.
Alina Costache
17 mart. 2019, 22:04
Un şofer urmărit pe poliţişti s-a răsturnat cu maşina, la Caracal

Trei persoane au fost rănite după ce autoturismul în care se aflau, urmărit de un echipaj de poliţie, s-a răsturnat pe o stradă din municipiul Caracal, potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Olt, Alexandra Dicu.

Tânărul de la volanul maşinii care s-a răsturnat avea o alcoolemie de 0,62 mg/litru, potrivit reprezentanţilor IPJ Olt, care au menţionat că ulterior accidentului a fost testat cu alcooltestul.

Duminică seara, la Caracal, poliţiştii au efectuat semnalul regulamentar de oprire unui conducător auto, însă acesta a refuzat să se conformeze semnalului poliţistului rutier, continuându-şi deplasarea.

Poliţiştii au început urmărirea autoturismului şi pe fondul vitezei, şoferul maşinii urmărite a pierdut controlul asupra direcţiei de mers şi autoturismul s-a răsturnat, potrivit purtătorului de cuvânt al IPJ Olt. În maşina urmărită se aflau şoferul, un tânăr de 22 de ani din comuna Deveselu, precum şi patru pasageri.

Trei dintre persoanele aflate în maşina răsturnată au fost rănite şi au fost transportate la Spitalul Caracal de către echipaje de la Ambulanţă şi SMURD.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Olt, Alin Băsăşteanu, la sosirea echipajelor medicale, cele cinci persoane din maşina răsturnată se aflau în afara autoturismului, conştiente.

„Echipajul SMURD Caracal a preluat un bărbat, în vârsta de 22 de ani, din comuna Deveselu, cu plagă de aproximativ cinci centimetri la nivelul gâtului şi traumatism cranio-facial. Echipajele medicale de la Serviciul de Ambulanţă Olt au preluat doi bărbaţi, conştienţi, unul cu traumatism de şold şi cel de-al doilea politraumatizat prin accident rutier. Cele trei persoane au fost transportate la spitalul din Caracal. Celelalte două persoane aflate în autoturism au fost asistate la faţa locului şi au refuzat transportul la spital”, a spus Băsăşteanu.

Poliţiştii continuă cercetările sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de vătămare corporală din culpă şi conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
George Pușcaș reloaded! Poveste de viață cu suișuri și coborâșuri, de la Marghita la Dinamo, via Inter Milano. Interviu Exclusiv
Capital.ro
Marea actriță pe care România a pierdut-o. A fost una dintre cele mai valoroase actrițe ale teatrului românesc
Playtech.ro
Mesaje de Paște pentru rude, prieteni sau colegi de muncă. Cele mai frumoase urări de transmis pe WhatsApp
Adevarul
Misterul avioanelor sovietice în care petreceau românii. Cum au ajuns „avio-baruri” în două orașe din Timiș
wowbiz.ro
Ianis, un fotbalist în vârstă de 14 ani, a murit alături de tatăl său în accidentul de pe centura de nord a Craiovei! Întreaga familie este devastată: „Îngerii mei”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
ULUITOR! Pentru ce îi împrumuta Mitică Dragomir sume importante de bani lui Gigi Becali. Acum regretă: ”Gâscă mare am fost!”
MediaFlux
Cu ce trebuie să rămânem, de fapt, după Paște și ce să le transmitem copiilor. Denis Vlad, consilier parlamentar: „Cu alte cuvinte, dacă iubim, iertăm!”
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj