O navă care transporta deşeuri radioactive a luat foc. O platformă petrolieră a fost evacuată

O platformă petrolieră din apropierea coastelor Scoţiei a fost evacuată în noaptea de marţi spre miercuri când un incendiu a izbucnit la bordul unei nave ce transporta deşeuri radioactive care se îndrepta spre ea, au anunţat serviciile de salvare citate de AFP, citată de Agerpres.
Alina Costache
08 oct. 2014, 13:00
O navă care transporta deşeuri radioactive a luat foc. O platformă petrolieră a fost evacuată

Garda de coastă din arhipelagul Shetland a fost informată marţi seară de către echipajul de pe ‘Parida’, înmatriculată în Danemarca, că una dintre conductele de evacuare a luat foc ‘în condiţii de navigare dificile’, au declarat sursele citate.

Incendiul a fost adus rapid sub control, dar echipajul nu a reuşit să repornească motoarele. Aflată în pană, nava s-a îndreptat, în derivă, spre coasta scoţiană şi spre platforma petrolieră Beatrice. Aceasta se afla la circa 20 km de platformă atunci când un elicopter a aterizat pe platformă, aproape de miezul nopţii, şi a evacuat toate cele 52 de persoane.Nu s-a înregistrat niciun rănit, a confirmat compania Woodgroup, care administrează platforma, vorbind despre o evacuare ‘preventivă’.

Citeşte şi Incendiu de proporţii pe o platformă petrolieră din Golful Mexic

Nava a fost remorcată şi a ajuns în port miercuri dimineaţă, la Moray Firth, a anunţat Garda de Coastă scoţiană. ‘Parida’ urma să se deplaseze de la Scrabster, în extremitatea nordică a Scoţiei, la Anvers, în Belgia, având în cală deşeuri radioactive de la situl Dounreay, o centrală nucleară în curs de dezafectare.

Potrivit Gărzii de Coastă scoţiene, este vorba despre ‘material cu radioactivitate scăzută înconjurat de o şapă de beton’.

‘Nu există niciun pericol pentru echipaj şi încărcătura nu a fost ameninţată de incendiu’, a declarat un purtător de cuvânt pentru situl de la Dounreay, adăugând că ‘Pardida’ este intactă şi că nu prezintă nicio ameninţare pentru mediu. Ministrul scoţian al mediului, Richard Lochhead, a calificat însă incidentul drept unul ‘serios’, notează AFP.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Mihai Pintilii, la mare căutare după despărțirea de FCSB! Ce club îl dorește pe fostul secund al roș-albaștrilor
Capital.ro
Mașinile electrice ar putea deveni obligatorii în Europa. UE pregătește o măsură care va afecta milioane de șoferi
Playtech.ro
Cât primești pe un gram de aur vechi în Istanbul. Unde ieși mai bine la bani, ce spun cei care au încercat în România şi în Turcia
Adevarul
Conflict de culise la Kremlin: Alina Kabaeva, amanta lui Putin, ar fi înlăturat-o pe „țarina” gimnasticii ruse
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Susține că unul dintre marile partide politice din România ar urma să se desființeze: ”Asta o să se întâmple!”
MediaFlux
O nouă facilitate de la ANAF pentru toți românii. Cum va funcționa noul sistem
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți