O nouă DEMISIE din PSD. A anunţat că trece în grupul PNL

Un al treilea deputat social-democrat s-a afiliat grupului PNL, miercuri, acesta fiind din 'lotul' de la PSD care a susținut învestirea actualului Guvern.
Ionela Marcu
11 dec. 2019, 11:38
O nouă DEMISIE din PSD. A anunţat că trece în grupul PNL

Deputatul Cristina Burciu a anunţat, miercuri, că va trece de la grupul parlamentar PSD la grupul PNL. Burciu a depus în acest sens o informare la Biroul permanent al Camerei Deputaţilor.

„Subsemnata Burciu Cristina, prin prezenta că aduc la cunoștiință faptul că, începând cu data de 4 decembrie 2019, îmi încetez activitatea în calitate de deputat al Grupului parlamentar al PSD și voi activa în Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal”, se arată în informarea trimisă conducerii Camerei Deputaților de Cristina Burciu.

 

Cristina Burciu a anunțat la sfârșitul lunii octombrie că va vota Guvernul Orban, pe motiv că România trebuie să intre într-o zonă de stabilitate.

Elena Hărătău, alt deputat PSD care a votat învestirea Guvernului Orban, a anunțat, recent, conducerea Camerei Deputațillor, că a demisionat din grupul PSD și că va activa în grupul parlamentar al PNL. De asemenea, fostul deputat PSD Mihaiță Găină, care a votat moțiunea de cenzură pentru demiterea Guvernului Dăncilă, a trecut în grupul parlamentar PNL. Găină și-a dat demisia din PSD pe 1 octombrie.

Victor Ponta a reacţionat la ştirea că un al treilea parlamentar PSD a ales să treacă la PNL în ultimele zile. Fostul premier afirmă că PNL devine noul PSD, pentru că liberalii preiau atât metodele, cât şi oamenii PSD.

„Politica romaneasca are parte de multa ironie / am tot luptat contra acuzatiilor celor de Dreapta ( PNL – PMP – USR) care spuneau ca la ProRomania vin prea multi fosti „pesedisti” si ca ProRomania devine un „nou PSD” / acum s-a rezolvat problema : cei mai multi pesedisti merg la PNL ; si, prin ceea ce face PNL devine „noul PSD”!

Toti alegatorii trebuie sa aplice un singur criteriu obiectiv si adevarat in cazul „transferurilor” politice : unde pleaca politicianul , la Putere sau in Opozitie?

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Dronele FBI au ajuns în mâinile teroriștilor. Amenințare pentru Cupa Mondială: ”Chiar nu ne plac unele dintre echipe”
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru permisul auto. Se impun interdicții la volan. Măsura care îi vizează pe șoferii seniori
Playtech.ro
Unde sunt cele mai ieftine apartamente din Europa. Topul orașelor care atrag tot mai mulți cumpărători
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Domeniul în care și-a pierdut banii fostul campion cu FCSB: ”E cam grav ce s-a întâmplat”
MediaFlux
Sute de lei pensie suplimentară. Milioane de pensionari o pot încasa dacă depun actele
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți