O nouă lovitură dată de fraţii Pavăl, proprietarii Dedeman. Vor primi oficial licenţa

Frații Pavăl, fondatorii Dedeman, vor obţine licenţa pentru exploatarea comercială a capacităților de producere a energiei electrice, prin intermediul companiei Grunman Energy. Cei doi pregătesc o nouă investiție în energia verde, prin realizarea unei noi capacități energetice, respectiv Centrala Electrică Fotovoltaică Depozit Pantelimon.
Filip Stan
14 feb. 2025, 17:05
O nouă lovitură dată de fraţii Pavăl, proprietarii Dedeman. Vor primi oficial licenţa

Fraţii Pavăl au achiziționat, în vara anului 2024, firma Zen Agriculture SRL, prin intermediul companiei Grunman Energy. Acum pregătesc construcția unui parc fotovoltaic în comuna Ciocani, județul Vaslui, cu o putere instalată de 5 MW. Proiectul face parte din strategia Pavăl Holding de a investi în energie regenerabilă, compania fiind implicată deja în operarea centralelor fotovoltaice pe acoperișurile centrelor logistice Dedeman, scrie profit.ro.

Citeţte şi: BNR menţine rata dobânzii de politică monetară la nivelul de 6,50 la sută pe an. Cum sunt afectaţi românii

În 2023, Pavăl Holding a investit peste 53 milioane lei în capitalul Grunman Energy, consolidându-și angajamentul în domeniul energiei verzi.

Cei doi miliardari născuți în județul Suceava mai dețin și pachete de acțiuni la producătorul de aluminiu ALRO(23,2%), societatea de energie Electrica (8,2%), Transelectrica (6,48%) și producătorul de materiale de construcții Cemacon (91,21%), firme listate la Bursa de Valori București (BVB). După ce au făcut din Dedeman cea mai mare companie antreprenorială din țară, frații Pavăl au început să își diversifice investițiile. Până acum, spre sectorul imobiliar au direcționat cele mai mari sume, un total de peste 800 de milioane de euro. Împreună, conform celor mai noi informații venite de la Forbes, Dragoș Pavăl și Adrian Pavăl au o avere estimată la 3,3 miliarde de dolari, aproximativ 3 miliarde de euro.

Citeşte şi: Pensionarii care primesc 2.450 lei în plus la pensie în 2025. Când se dau banii şi cine este eligibil

DailyBusiness
PSD declanșează criza guvernamentală. Miniștrii își dau demisia în bloc, iar Guvernul Ilie Bolojan, sub presiunea unei moțiuni de cenzură
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Cum s-au schimbat calculele în SuperLiga după calificarea Universității Craiova în finala Cupei României Betano. Cine merge în cupele europene. Toate scenariile
Capital.ro
Se pregătește raționalizarea combustibilului. Avertismentul Suediei privind o criză energetică fără precedent: Suntem pregătiți
Playtech.ro
Subvenții noi în agricultură: Românii care cultivă usturoi şi cartofi primesc bani de la stat. Care este ajutorul financiar oferit fermierilor
Adevarul
Un animal ciudat a ieșit dintr-o pădure din vestul Ucrainei, aproape de granița cu România. Reacțiile apărute pe internet
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o tânără de 28 de ani lovește cu mașina două femei aflate pe trecerea de pietoni, în Neamț
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Anunț major pentru românii care cumpără fructe și legume. Ce se întâmplă în piețe
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara