O nouă lovitură pentru Călin Georgescu. MAI a deschis dosar penal pentru finanțarea suveranistului la prezidențiale

Poliția Română a deschis un dosar penal pentru campania electorală a lui Călin Geogescu, fiind solicitate informații de la Autoritatea Electorală Permanentă (AEP). 
Irina Dumitrescu
04 feb. 2025, 09:17
O nouă lovitură pentru Călin Georgescu. MAI a deschis dosar penal pentru finanțarea suveranistului la prezidențiale

Autoritățile române investighează modul în care campania electorală a lui Călin Georgescu a fost finanțată, acesta susținând că a fost făcută cu zero lei. Poliția a cerut informații suplimentare de la Autoritatea Electorală Permanentă (AEP).

Dosar penal pentru finanțarea campaniei lui Călin Georgescu

Ancheta ce-l vizează pe Călin Georgescu a fost deschisă din oficiu de Inspectoratul General al Poliției Române. IGPR investighează circumstanțele în care au fost finanțate activitățile de promovare electorală ale candidatului.

„Totodată, dorim să vă informăm că Inspectoratul General al Poliției Române a deschis, din oficiu, sub îndrumarea unității de parchet competente, un dosar penal privind finanțarea campaniei unui candidat. În cadrul acestui dosar penal au fost solicitate date și informații inclusiv de la AEP.

În cadrul acestui dosar penal au fost solicitate date şi informaţii inclusiv de la AEP (…) Readucem în atenţie faptul că, premergător procesului electoral, conducerea MAI a solicitat public întregului personal să îşi desfăşoare activitatea cu profesionalism, imparţialitate, echidistanţă şi neutralitate politică”, a declarat MAI.

Citește și Fostul şef SRI Eduard Hellvig îi răspunde lui Călin Georgescu: „Am tot atâtea terenuri de golf câte porturi are Bolivia!”

Totodată, Poliția Română a început verificări în privința unor afișe electorale ale lui Călin Georgescu, ce nu erau inscripționate corect în județele Caraș-Severin, Cluj și Vrancea.

„Afișajul neconform și verificarea finanțării campaniilor sunt capitole distincte în legislația română. AEP este responsabilă pentru validarea cheltuielilor electorale efectuate de candidați și partide politice”, a explicat Ministerul Afacerilor Interne.

Prin urmare, Toni Greblă, președintele AEP, a solicitat Poliției să identifice mai multe detalii despre tipografia în care au fost create și persoana care le-a comandat, dar nu a primit răspuns.

„Potrivit legislaţiei în vigoare, Ministerul Afacerilor Interne (MAI), precum şi alte instituţii, au atribuţii strict delimitate în acest domeniu, pe diferite paliere de competenţe, rolul esenţial în organizarea şi desfăşurarea procesului electoral revine Autorităţii Electorale Permanente (AEP), inclusiv cu privire la analiza legalităţii finanţării campaniei electorale.

Ca urmare a celor 3 solicitări ale AEP, referitoare la afişele electorale ale unui anumit candidat, adresate Inspectoratelor de Poliţie Judeţene Caraş-Severin, Cluj şi Vrancea, poliţiştii au efectuat verificări în limita cadrului legal şi au aplicat, după caz, măsuri sancţionatorii, AEP fiind informată cu privire la toate demersurile iniţiate şi/sau realizate”, a anunțat, luni, MAI.

Vezi și Călin Georgescu îl laudă ironic pe Volodimir Zelenski și susține că trebuie să ne pregătim pentru anexarea teritoriilor din Ucraina: „Nu e bine să ne prindă pe picior greșit nimic”

DailyBusiness
Dan Șucu, pe punctul de a pierde clubul italian Genoa. Cum a ajuns omul de afaceri în fața unui dezastru financiar
Spynews
Băutura care te ajută să scapi de grăsimea de pe organe. Ai nevoie de un singur ingredient
Bzi.ro
Sânziana Negru a fost reținută pe un aeroport din Arabia Saudită! Ce a putut să pățească influencerița
Fanatik.ro
A câștigat la loto, dar și-a distrus viața apoi. Mărturia unui fost câștigător: “A fost ca un blestem”
Capital.ro
Călin Georgescu nu poate fi oprit. Câștigă direct din primul tur: Mulți nu recunosc că l-ar vota!
Playtech.ro
Cutremur important, în urmă cu putin timp! A fost într-o zonă neobișnuită pentru țara noastră
DailyBusiness
Se schimbă regulile pentru călătoriile cu avionul! Vor schimba totul din luna mai!
Adevarul
Derută în propaganda rusă. Trump a devenit „om de stat rezonabil”. Ideologii lui Putin și-au schimbat peste noapte tonul în privința Ucrainei
wowbiz.ro
Cum era deszăpezit Bucureștiul, pe vremea marilor viscole. De ce avem aceleași probleme și după o ninsoare minoră
Spynews
”Nu se poate așa ceva!”. Bucureștean, filmat în timp ce se plimbă cu schiurile pe trotuar, în Capitală! Imagini virale | VIDEO
Spynews
Diana Munteanu sfidează temperaturile cu minus! Prezentatoarea TV, senzuală în costum de baie. Arată impecabil la 46 de ani / FOTO
Evz.ro
Vremea se va schimba radical. Temperaturi ciudate în următoarele 4 săptămâni
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Cristi Borcea, pe lista de cuceriri a lui Laurette! „Se supără soția lui”
kanald.ro
11 cutremure în doar trei zile, în Napoli! Europa este amenințată de erupția supervulcanului Campi Flegrei
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather au modificat prognoza. Pe ce dată scăpăm de ninsori în București
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Băsescu, șah-mat la Călin Georgescu. Anunțul fostului președinte îi face pe români să-și întoarcă votul
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, absolut spectaculoasă. Cum arată la 5 ani de la divorțul de Walter
stirilekanald.ro
Giulia a fost ucisă de câinele familiei. Fetița de 9 luni, mușcată cu bestialitate: „A zburat în cer prea devreme”
substantial.ro
Armata israeliană își menține trupele în sudul Libanului în ciuda termenului limită de retragere
MediaFlux
ULTIMA ȘANSĂ pentru CREȘTEREA PENSIILOR. Decizia va fi luată în câteva ore
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Călin Georgescu: un nonsens flagrant, un giumbușluc ridicol