O nouă piaţetă, inaugurată luni, în Capitală. Unde este noua piaţă memorială „Elie Wiesel”

În memoria laureatului Premiului Nobel pentru Pace, Elie Wiesel, a fost inaugurată luni o piațetă care îi poartă numele. Piața Elie Wiesel se află la intersecția străzilor Sofia și Emile Zola, în Sectorul 1 din București.   
Cristina Macuc
10 oct. 2016, 13:21
O nouă piaţetă, inaugurată luni, în Capitală. Unde este noua piaţă memorială

La eveniment au participat ambasadorii la București ai Statului Israel, SUA, Chinei, Italiei, Austriei, reprezentanți ai Institutului „Elie Wiesel”, ai Federației Comunităților Evreiești din România, primarul Sectorului 1, Dan Tudorache.

Piața memorială „Elie Wiesel” a fost inaugurată de primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, de președintele FCER, Aurel Vainer, și de rabinul-șef al comunității evreiești din România, Rafael Schaffer.

„Am propus Consiliului General un proiect de hotărâre prin care acest spațiu public central atât de frumos să fie un punct de reper, un punct memorabil în care să ne aducem aminte nu doar de câte ori trecem pe aici, ci în fiecare clipă despre personalitatea lui Elie Wiesel, un om care a luptat pentru valorile umane, pentru valorile umanitare, pentru dreptate, pentru adevăr, pentru libertate, pentru democrație. Ororile care s-au întâmplat pe plan mondial trebuie să nu se mai întâmple niciodată. Acea parte întunecată a istoriei s-ar putea repeta dacă noi, cei de acum, nu am avea grijă de valorile umane pe care suntem datori să le transmitem generațiilor viitoare. Avem o datorie în plus, aceea de a povesti istoria adevărată a acestei țări, a acestui oraș, a statelor din Europa, istoria Americii, elevii trebuie să cunoască”, a subliniat edilul-șef al Capitalei.

Firea a amintit și de proiectul Muzeului Istoriei Evreilor și Memoriei Holocaustului din România. „Această clădire, de pe strada Lipscani, nr. 18 — 20, va fi amenajată în perioada următoare ca Muzeu al Holocaustului și sunt extrem de onorată să fiu parte a acestui proiect extrem de ambițios. (…) Numai prin solidaritate, numai prin implicare și numai prin conștiința umanității putem să depășim împreună toate momentele dificile, doar cunoscând adevărata istorie iar momentele negre, momentele pline de umbre să nu se mai repete niciodată”, a adăugat Gabriela Firea.

Proiectul pieţei memoriale „Elie Wiesel” a fost anunţat de primarul general încă de acum două luni, după decesul actorului Radu Beligan. Apar trei noi pieţe în Bucureşti. Detalii, aici. 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cu ce se ocupă, de fapt, soția lui Zeljko Kopic. Profesia ei îi va surprinde pe mulți
Capital.ro
Elena Udrea o desființează pe Kovesi: Traian Băsescu te-a numit pe criterii nu de competența. DNA a făcut abuzuri!
Playtech.ro
Destinaţii de vară ieftine şi aproape de România. Plajele pe care nu ai voie să le ratezi în 2026
Adevarul
Crin Antonescu, despre mesajul lui Nicușor Dan de Ziua Europei. „Vorbește, pentru prima oară în istorie, de la Cotroceni, despre greșelile Europei”
wowbiz.ro
Ultimul interviu al lui Ioan Isaiu, înainte de moartea fulgerătoare: „Nu poți cronometra gândul și visul”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
Gestul intimidant pe care Valentin Ceaușescu îl făcea la meciurile Stelei: ”Arbitrii aveau probleme când vedeau asta” / ”El era șeful”
MediaFlux
Îl mai ții minte pe Mitică din „Vacanța Mare”? Cum arată și cu ce se ocupă în 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi