O nouă taxă creşte cu 10%. Câţi bani vor scoate din buzunar locuitorii din ianuarie 2025

Nici bine nu am intrat în noul an că deja autoritățile anunță creșteri ale taxelor pe bandă rulantă. Unele autorităţi locale au majorat şi cu 500% taxele.
Filip Stan
15 ian. 2025, 07:11
O nouă taxă creşte cu 10%. Câţi bani vor scoate din buzunar locuitorii din ianuarie 2025

Taxă de salubritate mai mare din 2025. Într-un municipiu din România, tarifele pentru colectarea deșeurilor menajere au crescut începând din luna ianuarie cu 10%. Este vorba despre orașul Sfântu Gheorghe din județul Covasna, acolo unde operatorul regional Tega SA a luat decizia de a majora taxa de salubritate lunară la 23 de lei.

Această hotărâre este valabilă și pentru luna ianuarie 2025, iar directorul TEGA, Mathe Laszlo, spune că majorarea a fost determinată de inflație, dar și de creșterea salariului minim pe economie. Asta după ce la finele anului trecut tarifele pentru colectarea deșeurilor menajere au crescut de la 20 de lei la 20,60 lei.

Categoriile de persoane care beneficiază de scutire la plata impozitelor și taxelor locale în 2025

“Cu 10% am majorat tarifele”, a declarat Mathe Laszlo, care a subliniat că va face o concesie pentru cetățenii ce vor plăti anticipat taxa de salubritate.
Potrivit lui, locuitorii municipiului Sfântu Gheorghe care vor plăti în avans pe şase luni sau pe tot anul vor beneficia de reduceri.

“Compania de salubritate oferă o reducere de 10% pentru plata anticipată pentru tot anul şi de 5% pentru plata pe un semestru”, a mai spus acesta.

Operatorul regional de salubritate Tega SA a transmis că în timp ce în Sfântu Gheorghe taxa lunară pe persoană este de 23 de lei, în mediul rural aceasta este de 14 lei.

“Plăţile pot fi efectuate personal sau online începând cu 15 ianuarie până în data de 31 martie”, a anunțat societatea.

Taxe dublate din 2025 pentru proprietarii de case și apartamente. Este cea mai proastă veste de anul acesta

Însă, nu doar în Sfântu Gheorghe se anunță noi creșteri de taxe, ci și în municipiul Iași, unde autoritățile au impus începând din acest an ”taxa de protecție civilă”. Autoritățile din capitala Moldovei speră ca noua taxă să aducă la bugetul local venituri în valoare de 1,7 milioane lei.

Din păcate, economiștii nu au deloc vești bune și spun că în următoarea perioadă este posibil să fie anunțate noi creșteri ale taxelor și impozitelor și asta din cauza măsurilor austere ale guvernul Ciolacu 2.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cea mai grea întrebare de la Cupa Mondială pentru iubita lui Mbappe. Pe cine ar alege Ester Exposito între Spania și Franța?
Capital.ro
Adevărul despre banii din bancă: cât de protejate sunt, de fapt, economiile românilor
Playtech.ro
Studiu: peste 80% dintre români consideră că taxele sunt prea mari. Mulți spun că și-au consumat economiile în ultimul an
Adevarul
Ce s-ar întâmpla dacă Putin nu ar mai conduce Rusia. Răspunsul unui politolog de la Princeton: „Întregul cerc din jurul lui este format din ultranaționaliști”
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiețel de trei ani, înecat în piscina familiei. Deși purta vestă, nu a mai putut fi salvat: „L-am pierdut mult prea devreme”
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?