O nouă taxă pentru români, de la 1 octombrie. Va fi inclusă în factura de energie electrică

Facturile la energie electrică emise de la 1 noiembrie tuturor consumatorilor, atât casnici, cât și noncasnici, vor include o nouă taxă. Această contribuție este destinată finanțării unui mecanism de sprijin pentru tehnologiile energetice cu emisii reduse de carbon.
Filip Stan
25 sept. 2024, 11:31
O nouă taxă pentru români, de la 1 octombrie. Va fi inclusă în factura de energie electrică
Ce se întâmplă cu facturile românilor după terminarea verii! Anunțul făcut de Ministrul Energiei care schimbă toate planurile

Vești proaste pentru români la începutul sezonului rece. De la 1 octombrie 2024, facturile la energie electrică vor fi mai mari. Acestea vor conține de la această dată și o nouă taxă. Această contribuție, denumită „contribuție CfD”, este destinată finanțării unui mecanism de sprijin pentru tehnologiile energetice cu emisii reduse de carbon, iar valoarea sa este stabilită la 0,000128 lei/kWh plus TVA, ceea ce va reprezenta un cost suplimentar de aproximativ 4,5 bani pe lună pentru o gospodărie cu un consum lunar de 300 kWh, potrivit ziare.com.

Citește și: Vești bune pentru clienții Hidroelectrica. Vor fi implementate noi modalități de plată a facturilor

Contribuția CfD a fost introdusă printr-o hotărâre de guvern adoptată în aprilie și este parte dintr-o schemă de subvenționare a investițiilor în unități de producție de energie regenerabilă. ANRE a precizat că „implementarea schemei de sprijin va avea ca rezultat creșterea capacității de producție de energie regenerabilă a României cu câteva mii de MW,” ceea ce va contribui la presiunea pe prețuri și va conduce la scăderea costurilor pentru energia angro.

Citește și: Noi scumpiri pentru români din această toamnă. Analistul Adrian Negrescu: ”Pe lângă inflație, pe lângă creșterea accizei la carburanți și a salariului minim, se adaugă și efectele secetei”

Valoarea contribuției a fost stabilită de către Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) la 0,000128 lei/kWh plus TVA (0,000152 lei/kWh cu tot cu taxă), aceasta urmând să fie facturată de către furnizori din 1 octombrie, scrie Profit.ro.

Primele facturi cu această contribuție vor fi emise în luna noiembrie 2024.

 

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
David Popovici, surprins într-o ipostază neașteptată. La ce eveniment a participat marele campion olimpic
Capital.ro
Doliu pe scena teatrului. A murit actrița care a făcut istorie. A fost o legendă, un nume de referință
Playtech.ro
Cum va fi vremea de Crăciun 2025: prognoza actualizată. Toţi românii aşteaptă zăpada
Adevarul
Un inginer a explicat care este temperatura ideală pentru a încălzi locuința și a reduce facturile cu 15%
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Ea este Violeta, tânăra cu chip de înger care a murit la doar 20 de ani într-un mod GROAZNIC! Mama fetei își strigă acum durerea pentru copilul mult iubit, pe care l-a pierdut când nu s-ar fi așteptat vreodată: „Erai fericită că ți-ai luat permisul. Mi-ai
iamsport.ro
Banciu a numit singura adversară pe care ar învinge-o România la baraj: ”Ne calificăm dacă îi prindem pe ei, sunt sub orice critică!”
MediaFlux
Care e, de fapt, planul de apărare al României. Se convoacă CSAT
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume