O nouă tragedie. Omul de afaceri a murit pe patul de spital. Fusese transferat în străinătate

Hans Rausing, miliardarul suedez care a transformat compania de ambalaje alimentare Tetra Pak într-un gigant global, a murit în vârstă de 93 de ani, anunță BBC.
Filip Stan
01 sept. 2019, 08:18
O nouă tragedie. Omul de afaceri a murit pe patul de spital. Fusese transferat în străinătate

Fiul fondatorului companiei Ruben Rausing, Hans Rausing a condus firma din 1950 până în 1995, când i-a vândut fratelui său partea sa în afacerea familiei. Averea familiei sale este estimată de Forbes la 12 miliarde de dolari. În ultimii ani, familia domnului Rausing a fost lovită de scandal, după ce fiul său a primit o pedeapsă cu închisoare cu suspendare pentru că nu a raportat moartea soției sale. 

Tatăl lui Hans Rausing, Ruben, a fondat Tetra Pak, mai târziu Tetra Laval, în Suedia, în 1944. Compania a fost lăudată pentru revoluționarea comerțului global de ambalaje pentru produse alimentare.

Designul original pentru ambalajele sale inovatoare din carton a fost un tetraedru, de unde numele firmei, dar companiei compania a devenit o forță la sfârșitul anilor 1960, sub conducerea lui Hans și a fratelui său Gad. 

În anii 1980, frații Rausing s-au mutat în Marea Britanie pentru a evita rata mai mare de impozitare în țara lor de origine.

După ce a părăsit firma familiei în 1995, Hans Rausing, care locuia în Wadhurst, East Sussex, și-a dedicat o parte din timp filantropiei, donând peste un miliard de lire sterline pentru inovație și cercetare în medicină, drepturile omului, cultură și mediu. 

Fiul său, Hans Kristian Rausing, a fost condamnat în 2012 pentru că nu și-a îngropat soția decedată legal și decent. Acuzația a venit după ce poliția a descoperit cadavrul în descompunere al Evei Rausing, în vârstă de 48 de ani, în casa cuplului din Belgravia, în centrul Londrei.

Poliția a găsit femeia, mamă a patru copii, moartă de două luni, sub o grămadă de haine și sacoșe, în timpul unei percheziții, după arestarea lui Hans Kristian Rausing, sub suspiciunea posesiei de droguri.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Clubul din România a intrat în insolvență, dar transferă jucători de la Steaua! Exclusiv
Capital.ro
Retragere sau depunere bani la bancomat. Se aplică pentru toți cei care folosesc numerar. Pragul de la care banca anunță Fiscul
Playtech.ro
La ce vârstă se pensionează militarii în România vs cei din statele NATO. Diferențe majore între sistemele de pensii. Cum le sunt calculate pensiile
Adevarul
Miza controlului în Donbas: Rusia își concentrează forțele în jurul unui nod strategic
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Viorel Păunescu și Victor Pițurcă ar fi vrut să-l țepuiască pe Gigi Becali: ”Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera!”
MediaFlux
Sânzienele sau Drăgaica 2026. Obiceiuri și tradiții populare care trebuie respectate
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?