O rachetă Soyuz a fost lansată către Staţia Spaţială Internaţională, cu trei membri la bord VIDEO

O rachetă rusească Soyuz a decolat miercuri, în jurul orei 20.58 GMT, de pe cosmodromul Baikonur din Kazahstan transportând un nou echipaj spre Staţia Spaţială Internaţională (ISS), compus din doi ruşi şi un american. Capsula a ajuns pe ISS după numai şase ore de zbor.
Cristina Dinu
26 sept. 2013, 06:52
O rachetă Soyuz a fost lansată către Staţia Spaţială Internaţională, cu trei membri la bord VIDEO

Racheta Soyuz a decolat la ora programată, transportându-i pe cosmonauţii ruşi Oleg Kotov şi Serghei Riazanski şi astronautul american Michael Hopkins spre ISS de care capsula Soyuz -TMA s-a cuplat în jurul orei 2.48 GMT, potrivit Agerpres.

Rusul Oleg Kotov, un medic militar de 47 de ani, este comandantul acestei misiuni. El are două zboruri spaţiale la activ, în 2007 şi 2009, a declarat Agenţia spaţială rusă Roskosmos.

Compatriotul său Serghei Riazanski, un biolog de 39 de ani, este inginer de zbor.

Coechipierul lor de la NASA, agenţia spaţială americană, Michael Hopkins, este ofiţer al US Air Force în vârstă de 44 de ani.

Ei se vor alătura la bordul ISS italianului Luca Parmitano, rusului Feodor Iurtscikin şi americancei Karen Nyberg, rămaşi singuri la bord după coborârea pe Pământ la 11 septembrie a echipajului anterior ruso-american.

Misiunea lor în spaţiu va dura 168 zile, a precizat Roskosmos.

DailyBusiness
Prețurile chiriilor au explodat: 450 de euro pe lună pentru o garsonieră în București. Cum arată situația în alte orașe
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Mitică Dragomir, cea mai „gastronomică” analiză după România – Canada 0-3: „Varză, salată de cartofi, ciorbă de potroace”
Capital.ro
Risc de blackout în România. Europarlamentarul Dan Nica: Am luat niște decizii proaste. Se poate întâmpla ca în Spania
Playtech.ro
Trucul simplu pentru curățarea cuptorului cu microunde: ai nevoie doar de un singur fruct
Adevarul
Trump și Zelenski au personalități similare. Genul de motivație care îi apropie pe cei doi lideri, analizată în The Hill
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
Și-a etalat Rolexul şi geanta Louis Vuitton de peste 14.000 de euro în drum spre Bebe Tei! Imagini exclusive
kanald.ro
Un bărbat a fost ucis de un rechin în timp ce făcea surf
Cancan.ro
A rămas gravidă la Insula Iubirii 2025?! Ispita a apărut cu o burtică suspectă, spre surprinderea tuturor
iamsport.ro
BYD își revizuiește în picaj obiectivul de vânzări 2025. Ce spune această mișcare despre viitorul industriei EV
MediaFlux
Se dau 12.285 lei net tinerilor din România. Patru luni de stagiu militar
stirilekanald.ro
Doi morți și o gravidă de 18 ani care se zbate între viață și moarte după ce căruța lor a fost spulberată de un bătrân de 69 de ani. Filmul tragediei din Iași
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…