O reţea de trafic de biciclete de lux vândute în România, destructurată de autorităţile belgiene

Poliţia judiciară federală şi parchetul din Halle-Vilvorde au destructurat o reţea de hoţi români şi moldoveni de biciclete de lux, care furau bicicletele din magazine de lux din Belgia şi le vindeau în România, relatează La Capitale şi 7sur7.be.
Alina Costache
11 aug. 2018, 08:47
O reţea de trafic de biciclete de lux vândute în România, destructurată de autorităţile belgiene

După un prim furt comis într-un magazin de biciclete de lux în Kampenhout, la începutul lui 2017, oamenii legii au putut stabili legături cu fapte similare din magazine situate la Beernem, Wetteren, Eghezée, Beringen, Diest, Lebbeke, Grammont, Florennes şi Waremme. La sfârşitul verii lui 2017, poliţia federală i-a identificat şi i-a pus sub supraveghere pe hoţii originari din România şi Republica Moldova.

În majoritatea cazurilor, hoţii furau o camionetă pentru a-şi transporta prada. Autorii ambalau apoi bicicletele şi le trimiteau în România. Deşi bicicletele erau noi, ele erau acoperite cu noroi pentru a da impresia unor bunuri de folosinţă îndelungată.

7sur7.be scrie vineri că o parte din bicicletele furate de banda româno-moldavă a fost recuperată şi readusă pe teritoriul Belgiei, potrivit parchetului din Hal-Vilvorde. Bicicletele de lux au fost găsite într-un magazin din oraşul român Piatra Neamţ, potrivit sursei citate.

La 22 decembrie anul trecut, poliţia a putut recupera şi un număr de biciclete furate la Florennes. Acestea fuseseră ambalate şi depozitate într-un autobuz cu destinaţia România. Pe 16 ianuarie, trei presupuşi membri ai bandei au fost reţinuţi. Unul dintre şoferii autobuzului a fost apoi prins la Bucureşti şi trimis în Belgia, unde a fost eliberat sub cauţiune.

La începutul lunii aprilie, anchetatorii belgieni s-au deplasat în România, unde l-au putut prinde, în colaborare cu poliţia locală, pe cel care valorifica bunurile furate din Belgia, Germania şi Italia.

„Pe 30 iulie, bicicletele furate în Belgia au fost redate proprietarilor. Valoarea lor a fost estimată la 40.000 de euro”, a precizat purtătoarea de cuvânt a parchetului, Carol Vercarre

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Cine e vedeta din România apărută în tribune la Real – Bayern. Cum a reacționat când a văzut arena: ”Wow! Un copil fericit!”
Capital.ro
Reguli permis de conducere în 2026. Consecințe legale pentru conducătorii auto cu permisul expirat
Playtech.ro
Cum arată locuinţele în care chiria costă 5 lei pe an. Cartierul din oraşul european atrage turişti din întreaga lume
Adevarul
Un francez și-a demolat locuința pentru a alunga românii care o ocupau ilegal. „Nu mai aveam altă opțiune”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Povestea mai puțin cunoscută a lui Mircea Lucescu. Cum a ajuns să fie numit ”Il Luce” în Italia
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj