O româncă de 35 de ani din Italia s-a stins de dorul copiilor. Un preot român a lansat un mesaj de sprijin

Preotul român Jicmon Anton, care are parohia în localitatea Cremona din Italia, a lansat pe 1 noiembrie un apel emoționat pentru a ajuta la repatrierea trupului unei românce de 35 de ani, mamă a trei copii care a lucrat ca îngrijitoare în Italia și a decedat săptămâna trecută la Verona.
Iulian Tudor
06 nov. 2017, 08:42
O româncă de 35 de ani din Italia s-a stins de dorul copiilor. Un preot român a lansat un mesaj de sprijin

Românca este de loc din localitatea Butea, județul Iași și se numește Mitrică Maria.

A decedat săptămâna aceasta, luni, la Verona, doamna Mitrică Maria, persoana din fotografie, pe care mulți dintre dumneavoastră o cunoașteți întrucât era din Butea.

Am primit la biroul parohial solicitarea de face o colectă pentru înmormântarea ei. Moartea este tot timpul un eveniment care ne surprinde, la care nu suntem pregătiți prea-bine niciodată. De aceea, cred că este bine să ajutăm, mai ales că zilele aceasta îi pomenim și pe răposați noștri.

Cei care doriți să ajutați în acest scop, veți putea face lucrul acesta aducând contribuția dumneavoastră duminica viitoare 5 noiembrie la biserica românilor, din via Bissolati 123, Cremona.

La intrarea în biserică, pe măsuța de la ușa din spate, în interior, va fi un coșuleț, unde veți putea lăsa oferta dumneavoastră.

Vă mulțumesc în numele rudelor și Dumnezeu să o ierte!
Pr. Anton Jicmon

Jurnaliștii de la publicația de limbă română Rotalianul au contactat o verișoară a Mariei Mitrică care a confirmat moartea acesteia și faptul că părintele este un suflet mare și de încredere care vrea să o ajute pe aceasta să ajungă acasă și să fie îngropată în pământul natal, potrivit Radio Reșita.

Mai mult, aceasta a făcut o afirmație emoționantă despre cauza morții Mariei Mitrică, spunând că aceasta s-a stins de dorul copiilor săi lăsați în țară.

Preotul român a publicat și un număr de cont pentru românii care nu se află în Cremona și vor să ajute:

M-au întrebat două persoane cum să ajute dacă nu sunt în Cremona. Vă dau numărul meu de cont în euro, rugându-vă să mă anunțați cu un mesaj dacă depuneți ceva:

BENEFICIARIO

Nominativo JICMON ANTON

IBAN IT05X0200811400000100424257

Filiale CREMONA PIAZZA ROMA B, PIAZZA ROMA, 22 26100 CREMONA.

La causale treceți: ÎNMORMÂNTARE

Citeşte şi Român în vârstă de 25 de ani, găsit mort într-o casă din Italia. Nu se cunoaşte cauza morţii FOTO

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
FCSB și Farul au confirmat oficial mutarea anunțată de Gigi Becali. Alibec a semnat contractul. Update exclusiv
Capital.ro
A câștigat procesul! Călin Georgescu va fi despăgubit de statul român. Tribunalul a luat decizia
Playtech.ro
Certificatul de moștenitor în 2026: cum îl obții, ce acte sunt necesare și ce pași urmează pentru recunoașterea drepturilor
Adevarul
Jocul periculos care poate declanșa un nou conflict major. Expert: „Șansele ca Iranul să treacă pragul nuclear sunt foarte mari”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la vânătoare. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Radu Naum a fost student la ”facultatea de macarale și excavatoare”: ”Voiam să fiu ca taică-miu, dar el a zis: «Peste cadavrul meu!»”
MediaFlux
Persoanele fizice vor fi obligate să emită e-Factura. Ce venituri trebuie declarate, conform deciziei Guvernului
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil