O şoferiţă din Franţa a fost acuzată de omucidere după ce a lovit un grup de migranţi la Calais

O femeie a fost inculpată pentru omucidere și rănire involuntară după ce a intrat cu automobilul într-un grup de migranți pe o șosea în apropiere de Calais, nordul Franței, omorându-l pe unul dintre ei.
Alina Costache
30 oct. 2015, 12:11
O şoferiţă din Franţa a fost acuzată de omucidere după ce a lovit un grup de migranţi la Calais

După ce a fost reținută timp de 48 de ore, femeia a fost inculpată pentru omucidere și rănire involuntară, cu circumstanțe agravante pentru că a fugit de la locul faptei, și plasată sub control judiciar joi, a precizat Parchetul din Boulogne-sur-Mer, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Incident la un tribunal din Paris: Preşedintele baroului, rănit grav cu o armă de foc la el în birou

În noaptea de luni spre marți, un sirian a decedat și alți trei migranți au fost răniți ușor în apropiere de Calais, după ce au fost loviți de un autovehicul. Autoarea accidentului s-a prezentat de bunăvoie la poliție marți dimineața, după ce a auzit știrea la radio. Ea a declarat că ‘a lovit ceva’ în noaptea precedentă, dar că nu și-a dat seama că a fost vorba despre oameni. Cei trei răniți — doi sirieni și un palestinian — au fost spitalizați cu răni ușoare la umăr și torace.

În jur de 6.000 de migranți, veniți mai ales din Africa de Est și Orientul Mijlociu, se află în tabăra improvizată de la Calais, unde trăiesc în condiții precare. Din 26 iunie, 17 migranți și-au pierdut viața în încercarea de a ajunge în Marea Britanie prin tunelul de sub Canalul Mânecii.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Destinația de vacanță în care au ajuns Andreea Bălan și Victor Cornea după nuntă. A fascinat-o pe artistă
Capital.ro
Capcana permisului de conducere românesc în Spania. Românilor cu rezidență de peste 6 luni li se poate imobiliza mașina
Playtech.ro
Cum au dispărut 15.000 de lei din telefonul unui client urcat într-un taxi din București. Ce trebuie să faci imediat dacă păţeşti aşa ceva
Adevarul
Scenariul „Eugen Tomac premier” - O mișcare de compromis cu risc în Parlament. Analiștii avertizează: Are legătură cu frica de anticipate
wowbiz.ro
El este băiețelul de 4 ani ucis de un câine de pază! Martorii fac declarații șocante despre tragedie: „L-a văzut pe cameră”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce a ieșit la iveală după tragedia din Buzău, unde Teo a fost mușcat de un câine. Familia acuză proprietarul stânei de mușamalizare: „Acel câine ar fi fost dezlegat”
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Putin va fi dat jos de la putere. Gruparea secretă care pregătește revoluția în Rusia
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi