O specie de păsări provoacă haos. Au distrus case şi iluminatul stradal: „Sunt arme de distrugere în masă”

Micile păsări albe dintr-o specie de papagal indigen au creat haos în câteva oraşe din statul Australia de Vest, oficiali din localitate cerând guvernului să autorizeze sacrificarea în masă a păsărilor din specia Cacatua tenuirostris, relatează DPA.
Alina Costache
15 ian. 2018, 09:53
O specie de păsări provoacă haos. Au distrus case şi iluminatul stradal:

„Aceste mici păsări deranjante au provocat pagube semnificative oraşului şi proprietăţilor”, a declarat luni primarul oraşului Geraldton, Shane Van Styn.

„Avariază acoperişuri, provocând scurgeri, şi distrug izolaţiile de cauciuc de la ferestre. Ciocurile lor ascuţite sunt atât de puternice că pot distruge becurile pentru iluminat stradal şi gazonul artificial”, a declarat Van Styn pentru DPA.

El a mai spus că păsările au dărâmat indicatoare stradale, au avariat cabluri de cupru şi chiar au provocat scurtcircuite electrice.

„Sunt arme de distrugere în masă cu pene”, a subliniat primarul.

Consiliul local din Geraldton plăteşte până la 400.000 de dolari australieni (320.000 dolari americani) pe an de mai mulţi ani pentru refacerea infrastructurii avariate de păsări, susţine Van Styn.

Păsările din specia Cacatua tenuirostris sunt un tip de papagal alb, care a fost descris pentru prima dată de naturalistul german Heinrich Kuhl în 1820, potrivit expertei în păsări Penny Olsen, autoarea cărţii „Flocks of Colour”.

Cacatua tenuirostris este o specie indigenă în Australia, dar păsările au fost introduse în statul Australia de Vest. Stolurile mari de păsări din această specie pot distruge recoltele şi pot reprezenta o ameninţare chiar pentru păsările endemice, inclusiv alte subspecii locale de corella.

Shane Van Styn susţine că ar exista o populaţie estimată de 10.000 de păsări numai în Geraldton, iar populaţia este în creştere.

Consiliul este hotărât să treacă la sacrificarea păsărilor, potrivit primarului din Geraldton.

„Le vom atrage la sol cu grâu sau orice este atractiv pentru ele, iar apoi le vom prinde în plasă şi le vom gaza într-un mod uman”, a mai afirmat el.

„Dacă mi se permite, le voi împuşca. Au devenit o problemă atât de mare pentru noi”, a adăugat el.

Canalul ABC a informat că oraşele din apropiere au folosit mijloace extreme, printre care şi artificii, gaze letale şi chiar arme de foc într-o tentativă de a ţine sub control păsările distructive. În oraşul Bunbury din sud-vestul ţării, artificiile au speriat păsările numai temporar.

Anul trecut, guvernul din Australia de Vest a emis permise pentru sacrificarea a 2.000 de păsări, dar oficialii locali spun că numărul nu este nici pe departe suficient.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Fostul președinte al lui Adrian Mutu, Alain Orsoni, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale: ”Era un om extraordinar”
Fanatik.ro
Cum arată mâna jucătoarei de tenis, Andreea Prisăcariu, după finala din Antalya: ”Așa se face victoria”
Capital.ro
Obligatoriu pentru românii care nu locuiesc la adresa din buletin. Se schimbă cartea de identitate în termen de 15 zile. Amendă 1.000 de lei
Playtech.ro
De ce ar trebui caloriferele setate mereu la nivelul 3, potrivit specialiștilor
Adevarul
Ce burse oferă Ministerul Educației pentru elevi și studenți în 2026. Cum pot obține tinerii bani de la stat
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Klaus Iohannis, indicat complice într-un caz de trucare de meciuri în fotbalul românesc: ”Aveam mărturiile antrenorilor și jucătorilor”
MediaFlux
REPORTAJ Incursiuni în Armenia. Erevan, capitala europeană unde Cybertruckurile Tesla merg în trafic pe lângă mașinile Lada
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend