Obiceiul de a-ţi face MANICHIURA poate avea urmări ireversibile asupra unghiilor. AVERTISMENTUL specialiştilor

Manichiura prea frecventă poate sta la originea unor probleme comune legate de sănătatea şi aspectul unghiilor, spun cercetătorii de la University of Nottingham.
Alina Costache
18 oct. 2014, 10:29
Obiceiul de a-ţi face MANICHIURA poate avea urmări ireversibile asupra unghiilor. AVERTISMENTUL specialiştilor

Cercetătorii au analizat fizica procesului de creştere a unghiilor, constatând că modul în care sunt tăiate sau pilite unghiile poate determina modificări ale curburii şi formei unghiei, afectând echilibrul dintre forţele ce acţionează asupra unghiei, potrivit descopera.ro.

Probleme pot să apară şi în cazul operaţiunilor de pedichiură prea dese: tăierea prea frecventă a unghiiilor de la picioare poate duce la apariţia unghiilor incarnate, problemă care uneori trebuie rezolvată prin mici intervenţii chirurgicale.

Specialiştii recomandă persoanelor care îşi taie sau pilesc des unghiile să păstreze o formă simplă a acestora (tăiate drept sau doar uşor arcuit), pentru a minimiza stresul asupra unghiei.

CITEŞTE ŞI: Ţi se rup unghiile prea uşor? Iată remedii NATURALE pentru a le repara

DailyBusiness
România are peste 3,5 milioane de elevi și studenți, dar numărul absolvenților scade
Spynews
Zodiile care vor avea parte de o săptămână excepțională. Norocul le surâde între 6 și 12 iulie
Fanatik.ro
Ce a făcut Assad Al-Hamlawi în vacanță. A riscat o accidentare gravă! Imaginile care i-au speriat pe fanii Universității Craiova. Video
Capital.ro
Doliu în cultura românească. A murit Constantin Mircea Pătrașcu, unul dintre cei mai importanți specialiști ai Muzeului Satului
Playtech.ro
Cât timp trebuie păstrate facturile și chitanțele. Documentele pe care este bine să nu le arunci
Adevarul
„Arma secretă” de sub apă care ar opri orice inamic la Marea Neagră. De ce polonezii o au, iar România doar promite
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tată și-a pierdut fiul de 11 ani, după ce mașina în care se aflau s-a răsturnat în Mehedinți. Bărbatul este în stare gravă
iamsport.ro
Un club de tradiție urmează să intre în faliment! Cine îi ia locul în campionat: ”Ea e moartă, la revedere, noua echipă e deja înscrisă!”
MediaFlux
Un val de aer rece lovește România, în plin sezon estival. Anunțul ANM: „vom fi travesați de un front atmosferic recE”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?