Obiceiuri ale celor mai optimişti oameni

Optimistii sunt mai sanatosi, mai putin stresati si au un risc mult mai mic de a face atac cerebral decat cei care vad tot timpul jumatatea goala a paharului.
Alina Costache
25 oct. 2014, 20:12
Obiceiuri ale celor mai optimişti oameni

Iata 5 obiceiuri ale oamenilor optimisti pe care le poti imprumuta si tu. Ele apar in caretea „Optimism contagios”, scrisa de David Mezzapelle.

1. Sunt recunoscatori

Totul incepe cu binecuvantarile. Daca nu esti recunoscator pentru lucrurile bune din viata ta, nu vei fi niciodata multumit. Fa un „inventar” al tuturor lucrurilor bune din viata ta. Nu neglija nici obstacolele, esecurile si lucrurile grele. Ele nu sunt altceva decat niste borne ale intelepciunii tale pentru care trebuie sa multumesti, caci te-au facut sa vezi o alta perspectiva a lucrurilor. Ti-au dat putere, te-au invatat sa fii perseverent si rabdator.

2. Iarta

E mai usor de zis decat de facut, insa daca nu ierti nu-ti poti gasi linistea. Cel mai usor ca sa poti ierta este sa te gandesti la trecut ca la trecut si sa-l lasi in urma. Apoi, gandeste-te ca, probabil, persoana care ti-a gresit si-ar dori sa stearga ce-a fost.

Citeşte mai mult pe sfatulparintilor.ro

DailyBusiness
Dronă militară căzută în județul Tulcea, la 5 kilometri de granița cu Ucraina. Armata nu a putut ridica avioanele din cauza vremii
Spynews
Portalul 11:11. Ce să faci în această zi pentru a atrage lucruri bune în viața ta
Fanatik.ro
Când va fi gata noul stadion din Timișoara. Primarul orașului anunță data la care va avea loc inaugurarea ”bijuteriei”
Capital.ro
Apare o nouă lege în România. Primești interzis să vinzi/cumperi case și mașini. Permisul auto, suspendat automat pentru datorii
Playtech.ro
Cât va fi pensia ta dacă ai avut un salariu mediu brut de 6.000 de lei. Exemplu de calcul după noua formulă
Adevarul
„Infanteria Mad Max” a lui Putin. Coloana rusească din mașini fără uși și geamuri înaintează prin ceață, ca într-un film postapocaliptic
wowbiz.ro
EXPLOZIE DEVASTATOARE în fața tribunalului
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Cine este tânărul care a înjunghiat de 33 de ori un pensionar, în București! Autoritățile au descins la locuința lui
iamsport.ro
Atac fără milă la adresa lui Lucescu: ”Pe el nu l-a luat la națională pentru că nu e fiul lui Gică Hagi, deși e mult peste Ianis! Talentat moșul”
MediaFlux
Se recalculează pensiile și încep plățile. Anunțul mult așteptat de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Anunț important pentru românii cu probleme de sănătate!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume