Ofertă de nerefuzat pentru româncele care vor să se angajeze pe acest post. Salarii de 1.500 de euro pe lună 

În ultima vreme, sectorul de îngrijire la domiciliu din Italia se confruntă cu un deficit semnificativ de personal, ceea ce a dus la creșterea salariilor pentru posturile de badantă (îngrijitoare de persoane vârstnice). Salariile pot ajunge acum la 7.500 de lei lunar (aproximativ 1.500 de euro), în funcție de experiență și programul de lucru.
Filip Stan
26 nov. 2024, 10:20
Ofertă de nerefuzat pentru româncele care vor să se angajeze pe acest post. Salarii de 1.500 de euro pe lună 

Ofertă pentru româncele care vor să se angajeze. Creșterea venitului vine după ce un studiu realizat de Assindatcolf-Idos a dezvăluit că, până în anul 2050, numărul pacienților diagnosticați cu demență în Italia se va dubla, ajungând de la 1,48 milioane la 2,3 milioane. Astfel, este o nevoie urgentă de personal domestic calificat, în special pentru îngrijirea persoanelor în vârstă, scrie bugetul.ro.

Citeşte şi: Ce salarii oferă muncitorilor și personalului administrativ Makyol, compania care concurează cu Dorinel Umbrărescu pentru contractele de autostrăzi

În acest condiţii, salariul lunar poate varia între 1.200 și 1.500 de euro, iar munca în week-end aduce venituri suplimentare, între 150 și 250 de euro pe zi. Aceste locuri de muncă includ și integrarea lucrătorilor străini în comunitatea italiană, susţine Renata Vrenna, directoarei agenţiei Demetra Care.

„Cred că trebuie să acționăm urgent pentru a acoperi acest decalaj îngrijorător. Este o oportunitate profesională în creștere, cu venituri care pot ajunge până la 1.500 de euro pe lună. De asemenea, doar în weekend se pot câștiga între 150 și 250 de euro. Aceasta este o șansă pe care italienii nu ar trebui să o respingă doar din motive culturale”, a explicat Renata Vrenna.

Citeşte şi: Salariile pe care Gulermak le oferă. Compania caută sute de angajați români pentru metroul din Cluj

Pe lângă veniturile tentante, îngrijitorii străini sunt ajutați să se adapteze în societatea italiană. „Pentru femeile italiene, este o șansă de a combate creșterea costului vieții. În același timp, familiile primesc ajutorul pe care statul nu reușește să-l ofere, iar îngrijitorii străini sunt integrați cu demnitate în societatea noastră. Este emoționant să primim mulțumiri de la aceștia pentru că i-am ajutat să-și găsească un loc în economia și comunitatea noastră”, a mai spus Renata Vrenna.

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Emil Boc nu are milă de sportivii ruși după ce s-au retras de la Cupa Mondială de la Cluj: „Nu putem sta ziua cu Uniunea Europeană și noaptea cu Rusia în pat!”
Capital.ro
Elena Udrea face dezvăluiri despre Siegfried Mureșan. Fostul ministru: „Nu mă dezic de cei pe care i-am promovat”
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Vladimir Putin este în doliu. A murit una dintre cele mai dragi persoane din viața lui
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?