Poliţist înjunghiat şi deposedat de armă. Atacatorul este căutat de autorităţi

Un ofiţer de poliţie a fost înjunghiat şi pistolul său a fost furat duminică într-un oraş din Prefectura Osaka în vestul Japoniei, unde lideri din marile economii ale lumii se vor reuni luna aceasta pentru un summit al G20, informează Kyodo, citată de Agerpres.
Alina Costache
16 iun. 2019, 12:31
Poliţist înjunghiat şi deposedat de armă. Atacatorul este căutat de autorităţi

Suspectul, un bărbat, a fugit de la locul atacului, comis în oraşul Suita, şi nu a fost încă prins, au spus autorităţile. Arma era încărcată cu cinci gloanţe când a fost furată.

Ofiţerul în vârstă de 26 de ani, Suzunosuke Kose, a fost găsit într-o cabină de poliţie cu răni grave şi un cuţit înfipt în partea stângă a pieptului. Purta o veste anti-înjunghiere.

Serviciile de urgenţă au fost notificate în legătură cu acest incident la ora 5:40 a.m. locală de un student care se plimba în zonă, potrivit poliţiei.

Kose se pare că a fost atacat după ce doi colegi ofiţeri au părăsit cabina pentru a răspunde la un apel de urgenţă care a raportat o spargere la domiciliu. Apelul fusese dat de la o cabină telefonică cu plată situată la aproximativ 800 de metri de locul atacului.

Suspectul este considerat a avea în jur de 30 de ani şi o înălţime de 1,70-1,80 metri. Pe camera video de supraveghere se vede un bărbat cu pălărie albă şi ochelari care se plimbau în jurul cabinei de poliţie, între orele 4:15 a.m. şi 5:00 a.m.

Incidentul a avut loc în timp ce poliţia prefecturală a intensificat securitatea în oraşul din apropiere de Osaka, unde summitul G-20 va avea loc la 28 şi 29 iunie.

Atacul i-a şocat pe rezidenţii locali şi a determinat unele universităţi din apropiere să anuleze evenimentele din campus.

„Ofiţerii de poliţie aici sunt toţi drăguţi. Sper că suspectul va fi prins înainte ca arma să fie folosită „, a spus o femeie de 49 de ani.

Incidentul din Suita este ultimul dintr-o serie de atacuri similare implicând poliţia din Japonia, scrie Kyodo.

În luna ianuarie, un student înarmat cu un cuţit şi un ciocan a rănit uşor un ofiţer la o secţie de poliţie din Toyama, centrul ţării. Studentul, care a fost arestat la faţa locului, le-a spus anchetatorilor că a încercat să fure o armă, ca să o poată folosi pentru a se sinucide.

În iunie anul trecut, un fost membru al forţelor de autoapărare a înjunghiat mortal un ofiţer de la o poliţie tot în Toyama, i-a furat pistolul şi a împuşcat mortal un gardian la o şcoală din apropiere.

DailyBusiness
George Simion îi cere lui Nicușor Dan să desemneze de urgență un premier și solicită plecarea lui Ilie Bolojan de la Palatul Victoria
Spynews
Cabral, prima reacție după ce a fost surprins cu noua iubită! Și-a refăcut viața după divorțul de Andreea Ibacka
Fanatik.ro
Adrian Porumboiu, reacţie explozivă în scandalul anulării cartonaşului roşu al lui Balogun: „Au strivit! Au intrat cu bocancii în sport”. Exclusiv
Capital.ro
RAR anunță schimbări importante pentru mașinile noi. Intră în vigoare certificatul electronic obligatoriu în Uniunea Europeană
Playtech.ro
Concediile în România, afectate de schimbarea voucherelor de vacanță. Sumele decontate au scăzut puternic
Adevarul
„Am măsurat 20°C în Groenlanda”. Avertismentul unui celebru cercetător care explică de ce România riscă să rămână fără apă
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
SCHIMBARE de ultim moment pentru românii care merg la medicul de familie‼️
iamsport.ro
Trei fotbaliști au ajuns pe ”lista neagră” a lui Dinamo! Clubul negociază rezilierea contractelor
MediaFlux
Scandal la Cupa Mondială! Cartonașul roșu primit de americanul Folarin Balogun a fost anulat la intervenția Casei Albe
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?