Olanda îşi măreşte flota de apărare. Două nave ultramoderne vor fi construite în România

Olanda investește în modernizarea forțelor sale navale prin construirea a două nave de sprijin care vor acționa alături de fregatele din clasa De Zeven Provinciën. Aceste nave vor fi fabricate integral în România, la șantierul naval Damen din Galați.
Filip Stan
01 apr. 2025, 09:59
Olanda îşi măreşte flota de apărare. Două nave ultramoderne vor fi construite în România

Recent, schimbările din tehnologiile militare au demonstrat că fregatele mari, chiar și cele moderne, pot deveni vulnerabile la atacuri masive cu drone și rachete relativ ieftine. În acest context, Marina Regală a Olandei a decis să achiziționeze două Multi Role Support Ships (MSS), nave special concepute pentru a oferi suport fregatelor sale de apărare aeriană. Acestea vor fi construite la Damen Galați și livrate începând cu 2026.

Caracteristici tehnice ale navelor MSS

Navele MSS sunt proiectate să fie extrem de versatile, putând transporta echipamente și arme suplimentare pentru protecția fregatelor.

Lungime: 55 metri

Deplasament: 550 tone

Viteză maximă: 27 noduri (50 km/h)

Echipaj: 8 persoane

Armament fix: Stație de luptă telecomandată; două mitraliere calibru .50

Armament modular: 4 containere cu rachete antiaeriene Barak-ER, container cu drone kamikaze IAI Harop, echipamente de bruiaj și război electronic

Potrivit publicației Defense News, aceste nave vor dispune de rachete antiaeriene suplimentare, oferind protecție împotriva atacurilor aeriene la saturație. Ele vor avea și capacitatea de a oferi foc de sprijin pentru operațiunile amfibii, folosind muniție cu rază lungă de acțiune.

Damen Galați, parte a grupului olandez Damen, este una dintre cele mai importante facilități de construcții navale din Europa. În prezent, la acest șantier naval lucrează aproximativ 2.000 de angajați, iar alți 1.000 de oameni sunt implicați prin subcontractori.

Cele două nave vor fi asamblate complet în România, începând cu 2025, urmând ca armamentul să fie instalat ulterior într-un șantier Damen din Olanda.

Importanța navelor MSS pentru Marina Olandei

Secretarul de stat olandez pentru apărare, Gijs Tuinman, a descris aceste nave drept „truse de scule plutitoare” pentru fregatele principale. Ele vor putea transporta echipamente variate, inclusiv putere de foc suplimentară și rachete antiaeriene cu rază lungă de acțiune.

Oficialul olandez a subliniat că, deși tehnologia actuală nu permite ca aceste nave să fie complet autonome, proiectul MSS reprezintă un prim pas spre nave de luptă operate cu echipaje minime și, pe viitor, spre vase complet autonome.

Fregatele din clasa De Zeven Provinciën sunt printre cele mai avansate nave de apărare antiaeriană, fiind echipate cu 32 de rachete SM-2, 32 de rachete ESSM și sisteme CIWS Goalkeeper pentru apărarea apropiată. Totuși, ele sunt concepute pentru a contracara amenințări complexe, cum ar fi rachetele de croazieră sau balistice, în timp ce noile strategii militare implică utilizarea masivă a dronelor și a rachetelor low-cost.

Prin adăugarea navelor MSS în flotă, Olanda speră să creeze un sistem defensiv mai echilibrat, capabil să facă față atacurilor multiple cu drone și rachete ieftine.

Calendarul livrărilor

2025: Începerea construcției la Damen Galați

2026: Prima navă MSS devine operațională în Marea Nordului

2027: Ambele nave sunt complet funcționale

Citeşte şi: Salariile oferite de Umbrărescu i-au făcut pe muncitorii români să revină în țară: ”Ne-am întors după 15 ani”

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Un jucător de tenis s-a logodit cu fiica celebrului Pavel Nedved, fost jucător la Juventus: ”Până la moarte și dincolo de ea!”
Capital.ro
Românii care trebuie să schimbe buletinul. S-a dat termen de 30 de zile. Se aplică amendă dacă nu este actualizat
Playtech.ro
Cum îți dai seama că moarea e bună. Semnul care arată că varza e reușită
Adevarul
Elevi medaliați internațional nu mai primesc burse sportive, după o decizie a Ministerului Educației. Părinții se revoltă
wowbiz.ro
Primele rezultate ale autopsiei în cazul Sarei, fetița de 2 ani moartă pe scaunul stomatologic! Ceea ce s-a aflat acum e de-a dreptul șocant
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Incredibil ce detaliu important au ignorat cei de la cabinetul stomatologic unde s-a stins fetița de doi ani! Mesajul care răstoarnă investigațiile
iamsport.ro
Șocant! 'Nostradamus' Ion Țiriac anunță miliarde de morți: 'Unde îi îngropi pe toți'. Scenariu apocaliptic
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare. Graficul complet și cum se depune cererea pentru pensie
stirilekanald.ro
„Crema este magistrală, este făcută în laborator” Ancuța Cîrcu răspunde acuzațiilor că ar fi vândut ilegal creme cu mercur: „Sunt femei care nu sunt emancipate”
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume