Olguţa Vasilescu, despre atacurile lui Iohannis: „A încercat să facă o radiografie, numai că a făcut-o foarte prost”

Olguţa Vasilescu a vorbit în exclusivitate la România TV despre atacurile din ultima perioadă ale preşedintelui Iohannis la adresa Guvernului şi a premierului Dăncilă.
Alina Costache
13 mai 2018, 16:47
Olguţa Vasilescu, despre atacurile lui Iohannis:

„Cred ca ar trebui sa ii raspundem cu cifre pentru ca dumnealui a incercat sa faca o radiografie numai ca a facut-o foarte prost. A luat doar anumite date pe care sa le prezinte, uitand ca la finalul anului trecut am fost pe primul loc la cresterea economica si cred ca cel mai bun lucru ar fi sa ne uitam si sa vedem ce a fost si ce se estimeaza. Anul acesta comisia europeana confirma ca Romania a avut cea mai mare crestere economică de anul trecut 7% si de asemenea considera ca anul acesta vom fi pe locul 3 in UE dupa Malta si Irlanda la crestere potentiala a PIB-ului.”, a spus Olguţa vasilescu la România TV.

În ceea ce priveşte demisia premierului Dăncilă, ministrul Muncii consideră că nu se poate pune o astfel de problemă.

„Asta este o gluma. Cand iohannis va fi cel care poate sa decida ramanierea unui Guvern la guvernare, probabil ca atunci va avea acel drept. pana atunci nu. Parlamentul investeste guvernul prin votul de incredere si tot parlmentul poate demite intreg guvernul. Iohannis probabil ca se viseaza nu doar presedinte, ci si parlamentul in ansamblul sau, ceea ce este imposibil.  Si oricum nu vad de ce ar putea cere demisia unui PM care face performanta economica”, a mai spus Ministrul Muncii duminică seară.

Preşedintele Klaus Iohannis a afirmat, sâmbătă, la Blaj, că pilonii pe care se construieşte un stat eficient sunt statul de drept, stabilitatea fiscală, politica externă predictibilă, care însă au fost puse în pericol în ultimul an prin aşa-zise reforme, ultima „de mare insucces” fiind Legea salarizării, are nu este o reformă, ci un eşec.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Kim Kardashian și Lewis Hamilton nu se mai ascund. Filmarea prin care au confirmat că sunt un cuplu
Capital.ro
Se schimbă amenzile în România! Informația care ar putea dispărea definitiv din procesul-verbal
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu bagajele nerevendicate de pe Aeroportul Otopeni. Cât timp sunt păstrate și ce se întâmplă cu ele după un an
Adevarul
De ce apare miriapodul de casă și cât de periculos este „gândacul cu multe picioare”: riscurile mușcăturii și cum scapi de el din locuință
wowbiz.ro
Medic rezident găsit fără viață în Spitalul Floreasca. Care ar fi cauza morții. Alexandru Rogobete: „Dumnezeu să te odihnească în pace, drag coleg”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
A fost alături de România în SUA și e convins: ”Puteam fi campioni mondiali în '94!”. Care ar fi fost marele avantaj al naționalei noastre
MediaFlux
Palatul Buckingham face angajări. Ce salariu oferă Familia Regală
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți