OLIMPIADA. Florin Mergea şi Horia Tecău, în sferturile de finală la JO 2016

OLIMPIADA. Florin Mergea şi Horia Tecău, favoriţi nr. 5, au câştigat, luni, scor 6-3, 7-6 (9), partida disputată împotriva cuplului Santiago Gonzalez şi Miguel Angel Reyes, din Mexic, în turul doi al probei de dublu de la Jocurile Olimpice 2016 şi au obţinut calificarea în sferturile de finală.

08 aug. 2016, 16:21

OLIMPIADA. Partida dintre cele două perechi a durat o oră şi 28 de minute. Primul set a început sub semnul echilibrului, până în game-ul patru, când Florin Mergea şi Horia Tecău au reuşit să câştige pe serviciul adversarilor. Imediat, românii au dus scorul la 4-1, în urma unui serviciu bun. Din acel moment, niciuna dintre echipe nu a mai făcut paşi greşiţi, iar favoriţii numărul cinci şi-au trecut în cont primul set, scor 6-3.

OLIMPIADA. Actul secund a debutat sub aceleaşi coordonate, iar cele două echipe au mers cap la cap, fără greşeală, până la scorul de 6-6 când s-a intrat în tiebreak. Acolo, perechea din România s-a impus, scor 11-9.

OLIMPIADA. În turul următor, Florin Mergea şi Horia Tecău vor înfrunta câştigătorii partidei dintre Marcelo Melo / Bruno Soares din Brazilia, favoriţii numărul trei ai competiţiei de la Rio de Janeiro, şi Novak Djokovic / Nenad Zimonjic din Serbia.

OLIMPIADA. Tot luni, perechea formată din Andreea Mitu şi Raluca Olaru s-a calificat în turul secund al probei de dublu din cadrul turneului de tenis al Jocurilor Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, după ce a învins, scor 6-3, 6-4, un cuplu din Ungaria, Timea Babos / Reka Luca Jani.

OLIMPIADA. Partida a durat o oră şi 32 de minute, iar Mitu şi Olaru s-au aflat la conducere de la început până la final. În primul set, româncele au reuşit primul break în cel de-al treilea game şi s-au distanţat la 3-1, după care au pierdut pe propriul serviciu. Până la finalul primului act, Mitu şi Olaru au mai reuşit un break, fără să mai piardă la serviciu.

OLIMPIADA. În cel de-al doilea set, sportivele din România şi-au menţinut jocul bun şi au reuşit break-ul în game-ul de debut, apoi încă unul pentru scorul de 5-2. Scorul final a fost însă 6-4, după ce Mitu şi Olaru au cedat două game-uri, dintre care unul la serviciu, până să îşi adjudece ultimul game.

OLIMPIADA. Andreea Mitu şi Raluca Olaru le vor întâlni în turul 2 pe rusoaicele Ekaterina Makarova şi Elena Vesnina. Acest cuplu a câştigat turneul de dublu de la Rogers Cup, după o victorie în faţa dublului Simona Halep/Monica Niculescu, scor 6-3, 7-6 (5).