OMS recomandă schimbarea schemei de tratament COVID-19

Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a adăugat două noi antiinflamatoare pe lista medicamentelor recomandate pentru tratamentul împotriva COVID-19.
Alina Costache
07 iul. 2021, 13:56
OMS recomandă schimbarea schemei de tratament COVID-19

Organizaţia Mondială a Sănătăţii ( OMS ) a publicat marţi seara recomandări pentru utilizarea a două noi medicamente antiinflamatoare pentru tratarea pacienţilor COVID. Este vorba despre tocilizumab şi sarilumab, scrie Agerpres.

Cele două medicamente, ambele folosite în tratamentul artritei reumatoide, sunt esenţiale în cazul pacienţilor cu forme grave de COVID-19, conform recomandărilor actualizate ale OMS.

Citeşte şi: Bilanţ coronavirus 7 iulie 2021. Continuă haosul raportărilor, 2 decese în ultimele 24 de ore, alte 75 uitate prin sertare

Recomandarea OMS vine după ce datele colectate din 27 de studii clinice realizate în rândul a peste 10.000 de bolnavi au arătat că aceste medicamente au redus cu 13% riscul de deces la pacienţii cu forme grave de COVID-19.

Probabilitatea ca pacienţii grav bolnavi să aibă nevoie de respiraţie artificială a scăzut cu 28%.

Citeşte şi: Studiu despre tulpina Delta. Categoria care riscă cel mai mult să se infecteze

Medicamentele sunt ambele blocante ale receptorilor IL-6.

„Aceste medicamente oferă speranţă pacienţilor şi familiilor care suferă de impactul devastator al formelor severe şi critice de COVID-19. Însă blocanţii receptorilor IL-6 rămân inaccesibili pentru majoritatea oamenilor”, a declarat directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

OMS a cerut companiilor farmaceutice să reducă preţul medicamentelor scumpe şi să le furnizeze ţărilor mai sărace care se confruntă deja cu o lipsă de vaccinuri anti-COVID-19.

DailyBusiness
Lobga Rangzen, un apărător al drepturilor tibetanilor, a murit după ce și-a dat foc în fața sediului ONU
Spynews
Imaginile momentului! Tatăl lui Mario Berinde, dărâmat de durere la mormântul fiului său! Ce gest a făcut | VIDEO
Fanatik.ro
Primul transfer al Rapidului după succesul categoric cu Dinamo Kiev. „Are foarte multă forță”. Exclusiv
Capital.ro
UPDATE: Premierul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, și-a anunțat demisia. Maia Sandu: Am așteptat mai multă implicare
Playtech.ro
Românii cu locuințe afectate de inundații sau furtuni pot cere despăgubiri. Unde trebuie anunțată paguba
Adevarul
Godină, reacție în scandalul azilelor din Bihor: „Oamenii erau îngrijiți bine, dar lucrurile nu funcționau legal”
wowbiz.ro
Codruța Filip și Valentin Sanfira, surprinși din nou împreună. Fanii au crezut că nu văd bine
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine este tânărul găsit fără suflare în apropierea unui lac din Iași! Avea doar 18 ani și dispăruse în urmă cu cinci zile
iamsport.ro
Decizia luată de Kopic în privința viitorului său, după ce a plecat de la Dinamo
MediaFlux
Avertismentul economiștilor: „Europa de Est a îmbătrânit înainte să se îmbogățească”. Cum se mai pot salva sistemele de pensii
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?