ONU avertizează: Atacurile Rusiei asupra infrastructurii energetice din Ucraina ar putea duce la noi „deplasări masive de populaţie”

Organizația Națiunilor Unite (ONU) a atras atenția vineri asupra riscurilor majore asociate unor noi atacuri rusești asupra infrastructurii energetice din Ucraina, în contextul pregătirilor țării pentru o iarnă extrem de dificilă.
Filip Stan
15 nov. 2024, 17:07
ONU avertizează: Atacurile Rusiei asupra infrastructurii energetice din Ucraina ar putea duce la noi

„Dacă ei (n.r. rușii) vor ținti din nou sectorul energetic, acesta ar putea fi un punct de cotitură”, a declarat Matthias Schmale, coordonator umanitar al ONU în Ucraina.

Astfel de atacuri ar putea avea efecte dramatice, inclusiv „noi deplasări masive ale populației, atât în interiorul țării, cât și în afară”, a adăugat Schmale.

Ucraina, care se apropie de a o mia zi de război, se confruntă deja cu o criză umanitară profundă. Potrivit ONU, 3,7 milioane de persoane sunt strămutate în interiorul țării, în timp ce 6,7 milioane de refugiați au părăsit teritoriul ucrainean. Aproximativ 40% din populația țării necesită asistență umanitară.

În timpul iernilor trecute, milioane de ucraineni au suferit din cauza penelor de curent și a lipsei încălzirii, la temperaturi sub zero grade Celsius. Situația este însă mai gravă în acest an, a avertizat Matthias Schmale într-o conferință de presă la Geneva. „65% dintre capacitățile energetice ale Ucrainei sunt deja distruse”, a spus el.

Citeşte şi: Prietenul lui Maior, senatorul Marco Rubio, numit Secretar de Stat al Americii

În orașe, situația este și mai dramatică, a subliniat oficialul ONU, unde „este practic imposibil să suplinești sistemul de încălzire centralizată”.

Pentru a face față acestei ierni, ONU solicită o finanțare suplimentară de 500 de milioane de dolari (470 de milioane de euro). Potrivit lui Schmale, acest ajutor este acoperit în prezent doar în proporție de jumătate.

Planul umanitar global al ONU a permis până acum sprijinirea a peste șapte milioane de persoane din Ucraina, printr-o finanțare de 1,8 miliarde de dolari (1,7 miliarde de euro) dintr-un total planificat de trei miliarde. Totuși, „tendința pentru finanțare este clar în scădere, după aproape trei ani de război”, a avertizat Matthias Schmale.

Citeşte şi: Kievul, atacat de ruși cu peste 100 de drone kamikaze și rachete

DailyBusiness
Pfizer cere României despăgubiri de 500 de milioane de euro într-un proces privind vaccinurile anti-COVID
Spynews
Când va fi înmormântat Mario Berinde, copilul ucis în Timiș. Familia lui a făcut anunțul trist
Fanatik.ro
Amenințată cu anexarea de Donald Trump, Groenlanda a fost învinsă de România! Pentru tricolori urmează avanpremiera meciului decisiv cu Turcia
Capital.ro
Pensiile care se reduc cu 85%. Decizia Guvernului luată azi, 22 ianuarie. Pensionarii care vor primi mai puțin lunar
Playtech.ro
Cum scapi de gheața din curte fără să distrugi cimentul. Metode sigure
Adevarul
Autostrada cu tuneluri din vestul României, realizată pe jumătate. Câți metri au mai rămas de excavat din galerii
wowbiz.ro
Primele declarații ale mamei lui Alin, băiatul de 15 ani ucis în Timiș! Femeia îi anunțase dispariția cu doar două zile înainte de a fi găsit mort
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Când și unde va fi înmormântat Mario Alin. Anunțul făcut de familia adolescentului
iamsport.ro
Uluitor! Angelo Niculescu a spus înainte să moară de ce nu a jucat Nicolae Dobrin în Mexic: ”Inadmisibil, lipsă de conștiință!”
MediaFlux
Mutarea care schimbă jocul. Ce cadou îi face Trump lui Zelenski
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day