Operaţiune dramatică de salvare: Trei bărbaţi din Băneasa s-au intoxicat cu vaporii emanaţi de vopsea

O operaţiune dramatică de salvare a avut loc în localitatea Băneasa din Giurgiu. Un om a fost preluat de un elicopter care îl aduce în Capitală. Bărbatului i s-a făcut rău de la vaporii emanaţi de vopseaua cu care lucra. Alţi doi oameni au fost luaţi cu ambulanţele.
Alina Costache
25 mai 2015, 11:51
Operaţiune dramatică de salvare: Trei bărbaţi din Băneasa s-au intoxicat cu vaporii emanaţi de vopsea

Trei bărbaţi din Băneasa s-au intoxicat cu o substanţă provenită de la vopseaua pe care o foloseau la amenajarea unei pivniţe.

Incidentul a avut loc în localitatea Băneasa, luni dimineaţă, în jurul orei 10.45, când cei trei bărbaţi lucrau la vopsirea unei pivniţe, dintr-o casă aparţinând unei persoane din localitate. Din cauza vaporilor emanaţi de vopsea, celor trei li s-a făcut rău, potrivit giurgiuveanul.ro.

Echipajele medciale venite la faţa locului, împreună cu medicul de familie din comună, au efectuat manevrele de prim ajutor, după care o ambulanţă SAJ şi una SMURD i-au preluat pe doi dintre bărbaţi, unul în vârstă de 74 de ani şi unul de 40 de ani. Cel mai mic dintre aceştia, un tânăr de 17 ani, a fost preluat de elicopterul SMURD şi transportat la un spital din Bucureşti.

În urma eforturilor depuse de personalul medical, starea de sănătate a celor trei persoane este stabilă.

La rândul lor, poliţiştii au demarat o anchetă pentru a stabili împrejurările în care a avut loc incidentul şi dacă vorbim de un accident de muncă sau nu.

Printre persoanele intoxicate se află şi proprietarul casei unde se efectuau lucrările de vopsire.

Concentrarea eficientă în acelaşi loc a resurselor umane şi materiale care deservesc cele trei instituţii implicate, respectiv Ambulanţă,  Pompieri (SMURD) şi Dispensarul Medical din Băneasa  au dus astfel la salvarea a trei vieţi omeneşti.

„Am reuşit, după o intervenţie contracronometru, împreună cu reprezentanţii Ambulanţei şi ai Dispensarului Medical din Băneasa, să acţionăm eficient atât din punct de vedere urgenţă tehnică, precum şi medicală”, a declarat colonelul Marius Stancu, prim adjunct al inspectorului şef al ISU Giurgiu.

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce avere impresionantă are iubitul Simonei Halep. Afacerile de succes în care este implicat Dorin Mateiu
Capital.ro
Lovitură pentru economia României. Banca Mondială estimează creștere zero în 2026 și avertizează asupra deficitului bugetar
Playtech.ro
Cât costă un plin după ultima ieftinire a carburanților. Prețurile din București, Cluj, Iași și Constanța
Adevarul
„Situația din Crimeea ajunge și la noi”. Mesaje de panică privind lipsa de combustibil puse de ruși pe internet
wowbiz.ro
Emil Gânj, condamnat definitiv la închisoare pe viață! Avocatul familiei victimei: „Despăgubirile vor fi imputate statului roman”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Un fost antrenor din SuperLiga, bătut în vestiar după ce i-a făcut avansuri unui jucător: 'Mi-a zis că este adevărat'
MediaFlux
Rusia face baze militare la granița cu NATO. Mari îngrijorări în Europa
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți