Opozantul rus Mihail Hodorkovski crede că actualul conflict din Ucraina va duce Rusia la PIEIRE

Fostul oligarh și opozant rus Mihail Hodorkovski și-a exprimat vineri convingerea, în presa rusă, că actualul conflict din Ucraina va duce Rusia la pieire, după modelul invaziei sovietice din Afganistan, care a declanșat prăbușirea URSS, informează AFP.
Alina Costache
27 feb. 2015, 19:02
Opozantul rus Mihail Hodorkovski crede că actualul conflict din Ucraina va duce Rusia la PIEIRE

Opozantul rus Mihail Hodorkovski crede că actualul conflict din Ucraina va duce Rusia la pieire, potrivit Agerpres.

‘Invazia din Afganistan a început în cel de-al 15-lea an al regimului Brejnev (secretarul Partidului Comunist sovietic — n.r.), cea din Crimeea și Donbas are loc în cel de-al 15-lea an al regimului Putin’, scrie Hodorkovski într-un articol publicat în cotidianul financiar rus Vedomosti.

‘În loc să se consacre teritoriilor lor gigantești, acești șefi de stat au decis să cucerească și mai multe teritorii, și au plătit scump’, afirmă opozantul rus, făcând o paralelă între invazia trupelor sovietice în Afganistan, în 1979, și conflictul ce opune din luna aprilie armata ucraineană și rebelii proruși din estul Ucrainei.

Citeşte şi Conflictul din Ucraina. Secretarul de Stat american, John Kerry, dă cărţile pe faţă: Rusia minte!

Rusia este în mod regulat acuzată de Kiev și Occident că îi înarmează pe separatiștii proruși din această parte a Ucrainei și că și-a desfășurat aici trupe regulate. Moscova dezminte orice implicare în conflict.

‘Războiul este rezultatul natural al dezvoltării sistemului economic pus în funcțiune de Vladimir Putin timp de zece ani’, susține Hodorkovski, potrivit căruia președintele rus va fi dat jos de la putere ‘în următorii zece ani’.

După zece ani de închisoare, Hodorkovski, care a fost o perioadă cel mai bogat om din Rusia, înainte de a fi arestat în 2003 ‘pentru furt prin escrocherie la scară mare’ și ‘evaziune fiscală’, estimează că detenția sa a fost o pedeapsă pentru că i s-a opus lui Putin.

Potrivit opozantului rus, care locuiește în prezent în Elveția, ‘atunci când persoane se află prea multă vreme la putere, ele încep să depășească toate limitele, cele ale bunului simț și frontierele țărilor vecine’.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
De ce l-a transferat Universitatea Craiova pe Iamandache din liga secundă: “Vrem jucători cu foame! Are o oportunitate pe viaţă”
Capital.ro
Un nou partid în România, cu Călin Georgescu președinte. 2 nume mari vor lipsi sigur din el: L-au folosit și trădat
Playtech.ro
Câte grade trebuie să fie afară pentru a stropi pomii în februarie. Doar aşa vor fi protejaţi de boli şi insecte
Adevarul
Lumea în pericol. Verdict sumbru după raportul de la Munchen: „Garanțiile de securitate se diluează. Rusia încă are forța să facă o nefăcută”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A murit și soția însărcinată a lui Sorin Iacob, afaceristul care si-a pierdut viata in accidentul din...
iamsport.ro
Incredibil! Câți bani îi datorează Adi Mutu unui cunoscut jurnalist român: ”Are să mi-i dea și acum”
MediaFlux
Trump nu cedează! Amenință că trimite întăriri militare și un portavion
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj