Orașul din România în care impozitul pe clădire pornește de la 453 de lei. Primăria a majorat semnificativ taxele din ianuarie

Primăria din Cluj-Napoca a majorat semnificativ impozitul pe clădiri. Taxele pe care le au de achitat proprietarii de locuințe pornesc de la 453 de lei și pot ajunge până la 495 de lei, în funcție de zona în care se află imobilul.
Loredana Brumă
12 ian. 2026, 13:14
Orașul din România în care impozitul pe clădire pornește de la 453 de lei. Primăria a majorat semnificativ taxele din ianuarie

Orașul din România în care impozitul pe clădire pornește de la 453 de lei. Noile taxe locale au fost aprobate recent de Primăria din Cluj-Napoca. Modificările au fost făcute în urma schimbărilor din Codul fiscal.

Orașul din România în care impozitul pe clădire a fost majorat semnificativ

Taxele pentru proprietarii de clădiri din Cluj-Napoca au fost majorate chiar și cu 80%, în funcție de zona în care se află imobilul.

De exemplu, pentru un apartament de 55 mp impozitul în zona A a crescut de la 330 de lei la 515 lei, în zona B acesta a crescut de la 303 lei la 495 de lei, iar în zona C de la 277 de lei la 474 de lei. Cel mai puțin plătesc proprietarii locuințelor din zona D. În cazul acestora impozitul s-a majorat de la 255 de lei la 453 de lei, potrivit capital.ro. 

Citește și Cu cât au crescut taxele și impozitele locale în 2026 în funcție de orașul de domiciliu. Majoritatea primăriilor au majorat impozitele la nivelul maxim permis de lege

De asemene, pe lângă majorarea semnificativă a taxelor locale, au fost eliminate și scutirile pentru clădiri, terenuri și mijloace de transport prevăzute anterior de lege.

Referitor la impozitul pe terenuri, acesta s-a majorat în medie cu 5,6% față de anul trecut.

În zona A taxele locale ajung la 15.616 lei/ha, în zona B la 10.459 lei/ha, în zona C la 9.065 lei/ha, iar în zona D la 4.183 lei/ha.

Potrivit reprezentanților primăriei, taxele locale pot fi plătite începând de luni, 12 ianuarie. De asemenea, important de reținut este faptul că plata impozitelor pentru clădiri, terenuri și autovehicule se va face în două rate egale: prima până la 31 martie 2026 și a doua până la 30 septembrie 2026.

Cei care plătesc totul integral beneficiază de o reducere de până la 10%.

Pentru a evita cozile uriașe de la ghișeu, autoritățile locale recomandă folosirea platformelor digitale.

Citește și Ce părere au foștii miniștri de finanțe de noile impozite locale: „Nu cred că scopul pentru care au făcut aceste majorări va fi atins” / „Statul ia de la unii, ia de la populație și își dă singur” / „Nu ai voie să crești impozitele pe locuințe”

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Un nou scandal marca Florin Salam! Manelistul ar fi cauzat o pagubă de aproape 100.000 de euro
Fanatik.ro
Ochelari de 50.000 de euro, canapele de lux și plante ornamentale: lista cumpărăturilor pregătite de Romatsa în 2026. Investiție uriașă în cel mai modern soft de monitorizare aeriană
Capital.ro
„Georgescu s-a răsuflat”. Traian Băsescu anunță înlocuitorul lui Călin Georgescu: S-a inventat alt Mesia – ‘Mesia Bolojan’
Playtech.ro
Pe unde va trece metroul în Chiajna. Noile staţii, anunţate de Metrorex. Investiţiile sunt uriaşe
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
wowbiz.ro
Declarațiile emoționante ale salvatorului care l-a găsit pe Alex: „Nici nu putea să plângă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în Capitală! O femeie de 53 de ani, de profesie psiholog, și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc
iamsport.ro
E convins că Universitatea Craiova și U Cluj ”nu vor ajunge în nicio cupă europeană” sezonul viitor: ”Asta e diferența!”
MediaFlux
Horoscop 14 mai 2026. O persoană dragă va avea nevoie de ajutorul tău. Zodiile puse la încercare astăzi
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi