Orașul din România pe care tot mai mulți străini îl vizitează. Turiștii vin aici pentru city-breakuri: „Este un oraș curat, îmi place acest lucru!”

Orașul din România pe care turiștii străini au început să-l viziteze tot mai des, considerând că este alegerea ideală pentru un city-break reușit.
Alina Costache
19 oct. 2024, 21:59
Orașul din România pe care tot mai mulți străini îl vizitează. Turiștii vin aici pentru city-breakuri: „Este un oraș curat, îmi place acest lucru!”
Tot mai mulți străini viztează orașul Cluj-Napoca

Orașul din România care trezește tot mai mult interesul turiștilor străini. Tot mai mulți oameni din Europa aleg să vină în țara noastră pentru un city-break.

Dacă românii preferă city-breakurile în Europa, se pare că nici străinii nu se lasă mai prejos. Persoane din Cehia, Franța, dar și Polonia preferă să vină în România în weekend-uri și nu numai. Țara noastră chiar are frumuseți cu care să se laude, de la munte la mare, dar și multe orașe cu o istorie bogată și povești interesante.

Citește și: Destinația preferată a românilor, invadată de șerpi. Viața a milioane de turiști e pusă în pericol

Orașul pe care străinii au început să îl adore este Cluj-Napoca. Oamenii din diferite țări ajung aici pentru a vizita numerosase obiectice turistice din zonă, dar chiar și o simplă plimbare prin oraș este sufiecientă.

Un turist din Polonia spune că se uită pe hartă și alege să viziteze clădirile care îi atrag atenția.

„Sunt multe biserici în centru. Acum, ne aflăm la Catedrala Ortodoxă. Ne-ar plăcea să vedem și alte locații minunate. Ne uităm pe hartă și vedem multe muzee. Am observat că aici este o altă clădire frumoasă, Teatrul, dar și Monumentul lui Matei Corvin”, a declarat Piotr, din Polonia, pentru DC News.

Alți turiști, medici din țări precum Franța sau Cehia, s-au arătat interesați de orașul Cluj-Napoca. Orașul are un centru deosebit, dar și foarte curat.

„Suntem un grup de medici veniți la Cluj pentru un congres. Suntem din Cehia, Franța, Polonia. Am vizitat centrul orașului. Ne-a plăcut”, a spus un medic din Cehia.

Citește și: Țara din Europa care este raiul hoților de buzunare. Este una dintre destinațiile turistice cele mai frecventate de români

„Este un oraș curat, îmi place acest lucru! Astăzi, este o vreme frumoasă, niciun nor, un cer albastru minunat, iar acoperișurile din zona aceasta sunt foarte frumos puse în evidență. Chiar aici unde ne aflăm sunt acoperișuri de clădiri impresionante”, a completat un turist din Polonia.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Andrei Rotaru de la Insula Iubirii a lansat un nou atac la adresa Cristinei Petre! Ce a transmis de această dată
Fanatik.ro
Cum pot fi prevenite cazurile de insolvență din fotbal! Unde au greșit CFR Cluj și Petrolul, aflate în situații critice
Capital.ro
Bani de la stat pentru blocuri. Noul program intră în vigoare azi, 19 august. Ce pot solicita proprietarii
Playtech.ro
Cât câștigă un electrician în Norvegia. Salariul pe oră și cât primește în plus pentru orele suplimentare
Adevarul
„Mama mea este postac AUR”. Povestea unui tânăr care și-a descoperit mama într-un grup de partid
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
11 victime pe un drum din Timiș, după un eveniment rutier cu două autoturisme și un microbuz. Un bărbat și-a pierdut viața
iamsport.ro
Mutu l-a atacat în direct pe Naum: ”Începi emisiunile cu «Bună seara, domnule Becali!». Îl suni mereu ca să crească ratingul”. Ce replică i-a dat jurnalistul
MediaFlux
Trump anunță un nou teritoriu american! Decizia președintelui SUA
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat