ORDINUL de război a fost dat în această dimineaţă. „Toate navele şi avioanele sunt ŢINTE OSTILE”

Mareşalul Khalifa Haftar, care controlează estul Libiei, a ordonat forţelor sale să considere drept ţinte ostile navele şi interesele Turciei, interzicând totodată zborurile înspre şi dinspre Turcia, informează sâmbătă AFP.
Filip Stan
29 iun. 2019, 06:27
ORDINUL de război a fost dat în această dimineaţă.

„Turcia susţine Guvernul de Unitate Naţională (GNA, sprijinit de ONU) şi sunt ofiţeri şi soldaţi în Tripoli, iar avioanele lor de recunoaştere nu lipsesc din spaţiul aerian al Libiei”, a declarat într-o conferinţă de presă purtătorul de cuvânt al Armatei Naţionale Libiene (ANL) Ahmed Al-Mismari, potrivit dpa.

„Toate navele şi avioanele turce sunt ţinte ostile de acum înainte”, a declarat al-Mismari.

„Toate aceste acţiuni sunt din cauza amestecului făţiş al (preşedintelui Recep Tayyip) Erdogan în afacerile libiene, iar aceste acte ar trebui să înceteze”.

Purtătorul de cuvânt al ANL a mai anunţat că „orice cetăţean turc aflat pe teritoriile libiene va fi arestat” şi „toate zborurile dinspre şi spre Turcia vor fi interzise”.

Companiile aeriene libiene asigură zboruri cu destinaţia Turcia de pe aeroporturile din Tripoli şi Misrata.

Ahmed Al-Mismari a acuzat Turcia în special pentru ajutorul acordat forţelor GNA de a cuceri oraşul Gharyan, baza principală din spatele forţelor lui Haftar, situat la aproximativ 100 km sud-vest de Tripoli.

Forţele mareşalului Haftar au pierdut miercuri controlul asupra acestui oraş, care devenise centrul operaţiunilor sale şi de unde a pornit, pe 4 aprilie, să cucerească capitala libiană Tripoli, la peste 1.000 km de bastionul său din Benghazi (estul ţării).

Cele doua tabere din conflictul libian se acuză reciproc că utilizează mercenari străini şi că beneficiază de susţinere militară din partea puterilor străine.

Haftar beneficiază de sprijin din partea Emiratelor Arabe Unite şi a Egiptului şi acuză Turcia şi Qatarul că susţin GNA.

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
La doar 22 de ani e în topul Forbes, cu câștiguri de peste 23 milioane de dolari pe an. Ea este tânăra care a uimit la Jocurile Olimpice de iarnă
Capital.ro
ITP 2026. Obligatoriu pentru românii care fac Inspecția Tehnică Periodică a mașinii anul acesta
Playtech.ro
Poţi repara gardul comun pe propria cheltuială: ce scrie în lege, aşa scapi de amenzi
Adevarul
Povestea influencerului american mutat la Oradea, după ce soția sa româncă a fost deportată. „Nu plănuiam să trăiesc în SUA toată viața”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Ilie Bolojan se gândește la demisie. De ce e nemulțumit premierul
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj