OUG contestată în stradă schimbă şi CODUL RUTIER. Ce riscă şoferii care au băut la volan

OUG emis marţi de Guvern, privind modificările la codurile penale, pune în acord şi un articol privind conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice cu o decizie a CCR din 2014, care a stabilit că alcoolemia nu poate fi stabilită "la momentul prelevării probelor biologice", ci doar în raport cu momentul săvârşirii faptei.
Alina Costache
01 feb. 2017, 03:50
OUG contestată în stradă schimbă şi CODUL RUTIER. Ce riscă şoferii care au băut la volan

Codul penal, la articolul 336, prevedea incriminarea conducerii pe drumurile publice a unui vehicul de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge. În 2014, CCR a stabilit că sintagma „la momentul prelevării mostrelor biologice” este neconstituţională, explicând că ea plasează consumarea infracţiunii la un moment ulterior săvârşirii ei, în condiţiile în care de esenţa infracţiunilor de pericol este faptul că acestea se consumă la momentul săvârşirii lor. Această condiţie constituie un criteriu aleatoriu şi exterior conduitei inculpatului în vederea tragerii la răspundere penală, se arata în motivarea Curţii.

În fapt, din 2014 nu mai este luată în considerare respectiva sintagmă din Codul Penal, ea fiind eliminată din aplicare o dată cu decizia Curţii, însă textul legii nu a fost modificat.

Ordonanţa de urgenţă emisă marţi rectifică această problemă, dar adaugă şi un nou aliniat în Codul penal, care incriminează consumul de alcool sau stupefiante de la momentul producerii unui accident până în momentul recoltării probelor biologice. Excepţie fac medicamentele administrate sub supraveghere medicală.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Fotbalistul de 19 ani pe care Marius Șumudică îl propune la naționala României: „Îmi place mult copilul ăsta!”
Capital.ro
Elena Udrea e cea mai fericită. Cât de frumoasă a devenit fiica sa. Fotografia a devenit virală
Playtech.ro
Unii candidați nu vor mai susține proba teoretică pentru permisul de conducere. Cine este scutit de examen şi de ce
Adevarul
Misterul avioanelor sovietice în care petreceau românii. Cum au ajuns „avio-baruri” în două orașe din Timiș
wowbiz.ro
Mihaela Rădulescu, mărturisire total neașteptată despre familia lui Felix Baumgartner! Ce s-a întâmplat, de fapt, după moartea sportivului: „Nimeni nu a venit”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Jucătorul Rapidului, luat la mișto de colegi din cauza relației cu Diana Șucu: ”Ce cred oamenii ăștia?!”
MediaFlux
Paștele pe Frontul de Est. Armata Română a sărbătorit în tranșee
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj