Ovidiu Ionescu – Timo Boll 1-4. Românul a pierdut finala CE de tenis de masă!

Ovidiu Ionescu a obţinut medalia de argint după ce a pierdut, duminică, finala Campionatului European de tenis în faţa sportivului din Germania, Timo Boll, scor 1-4 (11-6, 7-11, 9-11, 6-11, 5-11).

23 sept. 2018, 17:39

Ovidiu Ionescu a egalat astfel performanța reușită în 1960 de Radu Negulescu. România obține astfel a treia medalie din istoria la un European. Andrei Crișan câștigase bronzul în 2012, în timp ce Radu Negulescu cucerea argintul în urmă cu 58 de ani.

UPDATE 20.50: Ovidiu Ionescu a pierdut finala Campionatului European de tenis, Timo Boll a câştigat şi al 5-lea set, scor 11-5.

UPDATE 20.40: Timo Boll este la un set de câştigarea Campionatului European de tenis de masă după ce s-a impus şi în setul 4, scor 11-6.

UPDATE 20:30: Ovidiu Popescu a pierdut al treilea set al finalei. Timo Boll s-a impus cu 11-9

UPDATE 20:20: Timo Boll reuşeşte să câştige al doilea set si egalează: 11-7.

UPDATE 20:12: Început fantastatic de meci pentru Ovidiu Popescu. Românul a câştigat primul set, scor 11-6.

UPDATE 20:05: A început finala Campionatului European de tenis de masă.

OVIDIU IONESCU – TIMO BOLL online. Jucătorul român Ovidiu Ionescu s-a calificat, duminică, în finala probei de simplu din cadrul Campionatelor Europene individuale de tenis de masă de la Alicante (Spania) şi va lupta pentru aur cu valorosul jucător german Timo Boll.

Ovidiu Ionescu l-a întrecut în semifinale pe suedezul Kristian Karlsson cu scorul de 4-1 (12-10, 11-6, 3-11, 11-9, 11-9).

În cealaltă semifinală, Boll a trecut de compatriotul său Patrick Franziska la limită, cu 4-3 (8-11, 14-12, 9-11, 8-11, 11-9, 11-5, 11-7), revenind de la 1-3 la seturi.

Finala masculină este programată duminică, de la ora 19,30, ora României.