Pakistan: Cel puţin 43 de morţi şi zeci de răniţi într-un atac asupra unui autobuz

Cel puțin 43 de persoane au fost ucise și alte câteva zeci rănite într-un atac comis miercuri de indivizi înarmați asupra unui autobuz în orașul pakistanez Karachi (sud), potrivit media locale, Reuters și AFP.
Alina Costache
13 mai 2015, 08:56
Pakistan: Cel puţin 43 de morţi şi zeci de răniţi într-un atac asupra unui autobuz

Autobuzul, în care se aflau musulmani șiiți, a fost atacat în cartierul Safoora Goth din Karachi de un grup de cel puțin șase indivizi înarmați care circulau cu motociclete, potrivit Agerpres.

Potrivit canalului pakistanez de televiziune GEO TV, cel puțin 43 de persoane au fost ucise și alte câteva zeci au fost rănite. Autobuzul avea o capacitate de 52 de locuri, dar era supraîncărcat cu zeci de persoane, a indicat un oficial din cadrul poliției, citat de postul de televiziune. El a povestit că atacatorii au oprit autobuzul și au început să tragă mai întâi din exterior. Apoi au urcat în autobuz și au început să tragă la întâmplare în călători.

Bilanțul anterior, citat de AFP și Reuters, era de cel puțin 41 de morți (25 de bărbați și 16 femei).
Televiziunile locale, precizează Reuters, au difuzat imagini cu un autobuz ciuruit de gloanțe și ambulanțe sosite la fața locului.

Atacul nu a fost deocamdată revendicat.

AFP precizează că, în ultimii ani, s-au înmulțit atacurile împotriva minorității musulmane șiite, care reprezintă circa 20% din populația, majoritar sunnită, a Pakistanului, țară cu aproape 200 milioane de locuitori.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Pod prăbușit la Techirghiol! S-a rupt în două. Imagini de coșmar
Fanatik.ro
Gestul făcut de Sabin Ilie către antrenor după un gol, care l-a urmărit în toata cariera pe Marian Aliuță: “Mi-a zis Adrian, frate-său, sa nu le zic alor că-l cunosc, că mă dau afară”
Capital.ro
Regulă clară pentru toți românii de la bloc. Se achită banii obligatoriu. Asociația poate solicita executarea silită a bunurilor sau veniturilor
Playtech.ro
Ce riști dacă transporți mobilă pe plafonul mașinii. Reguli importante din Codul Rutier 2026
Adevarul
Povestea miraculoasă a coafezei care a ajuns decorată de trei mari puteri ale lumii. A sfidat nazismul, a supraviețuit lagărelor, torturii, bolilor și a murit la 105 ani
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mircea Mihail, băiatul de 11 ani care a dispărut din Sectorul 3, a fost găsit
iamsport.ro
Antrenorul român important pe care Prunea consideră că ar trebui să îl aducă Becali la FCSB: ”Eu zic că ar veni”
MediaFlux
Nicușor Dan, mesaj tranșant la adresa Moscovei: Rusia pune în pericol cetățenii României, stat membru NATO
stirilekanald.ro
Nicușor Dan a semnat demisia...
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara