Pakistan: Cel puţin 56 de morţi în urma unui accident de autocar

Cel puţin 56 de persoane şi-au pierdut viaţa şi alte 18 au fost rănite în urma unei coliziuni frontale produse luni între un autocar şi un camion în sudul Pakistanului, relatează France Presse, citând surse oficiale pakistaneze.
Alina Costache
11 nov. 2014, 06:46
Pakistan: Cel puţin 56 de morţi în urma unui accident de autocar

Cel puţin 56 de pakistanezi au murit în urma unui accident de autocar.

Accidentul a avut loc în apropiere de localitatea Khairpur, situată la aproximativ 450 km nord de capitala economică a Pakistanului, Karachi (provincia meridională Sind).

Autocarul cu destinaţia Karachi, care venea din oraşul Swat (nord-vest), a virat la un moment dat şi a intrat într-un camion de marfă. Bilanţul tragediei este 56 de morţi, între care 17 femei şi 18 copii, a declarat pentru AFP un responsabil al poliţiei locale, Nasir Aftab.

Un medic de la un spital civil din Khairpuir a confirmat acest bilanţ al accidentului, precizând că trei dintre răniţi se află în stare critică.

Potrivit presei de la Islamabad, în urma coliziunii, autocarul a luat foc. Cauza acestui grav accident ar fi viteza excesivă a unuia din vehicule, după cum a relatat publicaţia locală The News Tribe.

Un bilanţ anterior făcut public de oficialii pakistanezi consemna 17 morţi şi încă 20 de răniţi.

Pakistanul este una dintre cele mai periculoase ţări în ceea ce priveşte accidentele rutiere, din cauza drumurilor proaste şi a vehiculelor întreţinute în mod necorespunzător, dar şi a şoferilor vitezomani. Dar se întâmplă rar ca accidentele să făcă atât de multe victime ca în cazul dat.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
De unde lucrează Gabriela Cristea. Vedeta a recunoscut că nu îi place munca la birou
Fanatik.ro
Ce se află, de fapt, în spatele raportului BNR. Avertisment dur pentru români: taxe până la 300%, impozite duble la mașini și inflație scăpată de sub control
Capital.ro
Moneda națională care va deveni istorie. Iese complet din circulație după 31 ianuarie 2026. Va fi înlocuită cu euro
Playtech.ro
La ce oră intră pensia în cont, în funcție de bancă. Unele virează banii de la 6 dimineața, altele abia după prânz
Adevarul
Pachetul 2 de austeritate vine cu noutăți: datornicii la stat nu vor mai putea cumpăra mașini sau case, iar păcănelele ajung la mâna primarilor
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
S-a stins din viață bunicuța care și-a dus nepotul la festivalul „Beach, Please!” în 2025. Avea 73 de ani și primise deja bilet pentru anul viitor
iamsport.ro
Lucescu și-a ieșit din minți la conferință: ”Ce am făcut eu în carieră nu vor face ei în 2.000 de ani! Găsesc acuzații cu Securitatea și...” + De ce nu l-ar fi convocat pe Stanciu
MediaFlux
Șoferii români își pot suspenda asigurările RCA. Ce condiție există
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume