Panică uriașă în județul Caraș-Severin. Acoperișul unui spital TBC s-a prăbușit, peste 150 de pacienți au fost evacuați

Momente de panică la spitalul TBC Marila, din județul Caraș-Severin. O parte a acoperișului s-a prăbușit, iar peste 150 de pacienți au fost evacuați.
Alina Costache
21 feb. 2023, 13:41
Panică uriașă în județul Caraș-Severin. Acoperișul unui spital TBC s-a prăbușit, peste 150 de pacienți au fost evacuați

O parte a acoperișului de la Sanatoriu Marila, care aparține Spitalului Oravița, s-a prăbușit. Pacienții au fost evacuați și mutați în Spitalul Orășenesc din Oravița, județul Caraș-Severin.

Din fericire, conform primelor informații, până la această oră nu există victime.

În unitatea sanitară se aflau peste 150 de pacienți cu TBC și bolnavi cronic. Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) s-a întrunit la Oravița.

Clădirea este în stare avansată de degradare. Cu toate acestea, de 30 de ani nu s-au mai făcut reparații capitale. În urmă cu un an, s-a depus la CNI un plan de reabilitare a clădirii, dar până în prezent nu s-a luat nicio măsură.

DailyBusiness
România poate deveni furnizor regional de kerosen pentru Europa
Spynews
Fiica lui Sile Cămătaru, jignită în ultimul hal: “O găsim la vitrină…”. Cum a reacționat
Fanatik.ro
Boala transmisă de căpușe, mult mai periculoasă decât Lyme: „Are o mortalitate destul de mare”. Dr. Virgil Musta avertizează: nu faceți asta după mușcătură, dacă nu vă pricepeți!
Capital.ro
Orașele din România care interzic centralele de apartament. Șef Garda de Mediu: Decizia este la nivelul primăriilor
Playtech.ro
Pensie Pilonul II. Unde verifici câţi bani ai strâns în cont şi la ce fond ai fost repartizat
Adevarul
Propunerea inedită a României către Pfizer, pentru a „șterge” datoria de 600 de milioane de euro
wowbiz.ro
„Nu va mai avea cine să plătească pensiile”. Avertisment dur despre marea pensionare care poate bloca România
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Pensiile nu vor mai putea fi plătite? Avertismentul specialiștilor despre marea pensionare care va afecta sistemul din România
iamsport.ro
Nu Gică Hagi. FRF a negociat inițial cu un alt antrenor pentru postul de selecționer: ”A fost primul pe listă”
MediaFlux
Un copil de doar un an a murit după ce s-a înecat cu unghia falsă a mamei sale. Cum a fost posibil
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj