Papa Francisc a căsătorit un cuplu de însoţitori de zbor în aer, în avionul cu care călătoreau

Cei doi însoţitori de bord ai LATAM Airlines făceau parte din echipajul zborului Santiago - Iquique şi au dorit să facă o fotografie împreună cu Papa Francisc, aşa cum toţi membrii echipajului au avut ocazia.
Iulian Tudor
18 ian. 2018, 15:21
Papa Francisc a căsătorit un cuplu de însoţitori de zbor în aer, în avionul cu care călătoreau

Carlos Ciuffardi şi Paola Podest plănuiau să se căsătorească pe 27 februarie 2010, însă un cutremur de mare magnitudine a făcut ca biserica pe care o aleseseră să se prăbuşească în ziua respectivă. Ei s-au căsătorit apoi, însă doar civil.

Când Suveranul Pontif i-a întrebat dacă sunt căsătoriţi, ei au povestit cele întâmplate în urmă cu opt ani. Papa i-a întrebat dacă le-ar plăcea ca el să oficieze ceremonia, pe loc. Desigur, cuplul a acceptat.

Papa Francisc i-a întrebat în mai multe rânduri dacă sunt siguri, iar ei nu au renunţat. Au primit binecuvântarea, la fel şi verighetele pe care le poartă de la ceremonia civilă. Cuplul trăieşte în Santiago şi are doi copii, informează news.ro.

„Nu ne vine să credem că Papa ne-a căsătorit”, le-a spus Ciuffardi colegilor şi reporterilor din avion. „Un papă nu a căsătorit niciodată pe cineva în avion. Avem un documentar de la Vatican, este valid”.

Membri ai echipajului au fost martori la ceremonia de căsătorie, iar un cardinal chilian a scris de mână documentul.

Papa Francisc i-a dat miresei un rozariu alb, iar mirelui, unul negru. El l-a întrebat pe Ciuffardi dacă soţia lui este încă şeful, iar drept răspuns mirele a râs şi a confirmat, potrivit news.ro.

„Asta lipseşte lumii, jurământul căsătoriei. Sper ca asta să motiveze cuplurile să se căsătorească”, le-a spus Papa. Cei doi au spus că plănuiesc să sărbătorească nunta, joi seară, în Iquique, împreună cu colegii, şi să aibă o „scurtă lună de miere” până vineri, când trebuie să revină în Santiago.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O mașină a intrat pe trotuar, în Brașov, și a lovit un grup de pietoni. Două persoane au murit
Fanatik.ro
David Popovici, prima reacţie după calificarea în finală la 100 de metri liber cu record: „Am destule rezerve, dar cu el mă bat! O să îmi pună probleme”
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru proprietari: lucrările pe care le poți face fără autorizație
Playtech.ro
De ce Wi-Fi-ul hotelului poate fi mai periculos decât internetul mobil. Ce date nu ar trebui să introduci
Adevarul
SURSE Noua Lege a salarizării, negociată în mai multe variante. Sindicatele cer 8 miliarde pentru Educație și 2 miliarde pentru Sănătate
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Imagini șocante pe un drum din Tulcea! Un copil a căzut dintr-o dubă aflată în mers și a ajuns în mijlocul șoselei, chiar în fața unui TIR
iamsport.ro
BREAKING | Fostul atacant din SuperLiga, la un de a semna cu FCSB! Detaliile unei reveniri neașteptate
MediaFlux
Penalizări pentru cei care ies la pensie. Câți bani se opresc de la pensionari în 2026
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat