Parcul auto al MAI, ÎNNOIT. Ministerul a achiziţionat autoturisme Dacia Duster prin Programul RABLA

Primele autoturisme Dacia Duster pentru Ministerul Afacerilor Interne (MAI) achiziţionate prin Programul Rabla au ajuns miercuri la sediul ministerului.
Iulian Tudor
05 nov. 2014, 07:19
Parcul auto al MAI, ÎNNOIT. Ministerul a achiziţionat autoturisme Dacia Duster prin Programul RABLA

La ceremonie au participat prim-ministrul Victor Ponta şi viceprim-ministrul Gabriel Oprea, ministru al Afacerilor Interne.

Oprea: Preţul unui autoturism 4×4 a fost de 11.100 de euro fără TVA

Ministrul Afacerilor Interne, Gabriel Oprea, a înmânat cheile pentru primele 100 de autoturisme Dacia Duster din totalul celor 450 achiziţionate de MAI, prin programul de stimulare a înnoirii parcului auto – programul ‘Rabla’.

Cu acest prilej , ministrul a precizat că preţul unui autoturism 4×4, ce va lucra în structurile operative ale ministerului, a fost de 11.100 de euro fără TVA, iar prin folosirea tichetelor valorice din cadrului programului amintit s-a realizat o economie de aproape 3 milioane de lei.

Gabriel Oprea a mai spus, la ceremonia ocazionată de înmânarea cheilor în faţa sediul MAI, că achiziţia s-a realizat prin licitaţie publică deschisă şi că, pe lângă cele 450 de autoturisme care vor intra în dotarea ministerului în această perioadă, mai este în derulare o procedură de achiziţie din venituri proprii ale MAI, tot prin licitaţie deschisă, a altor 2800 de maşini.

„Procedura, care are alocată suma de aproximativ 30 de milioane euro, se va finaliza la sfârşitul acestui an. De asemenea, au fost făcute demersuri ca, din ianuarie 2015, să lansăm procedurile de achiziţie pentru încă circa 1900 de autoturisme, care au prevăzută suma de aproape 20 milioane euro. Achiziţia acestor autoturisme pentru structurile operative, Poliţie, Jandarmerie, Pompieri, înseamnă creşterea operativităţii misiunilor, înseamnă timp redus de reacţie şi mai multă siguranţă pentru cetăţeni. Aşadar, beneficiarii finali ai acestui proiect sunt românii, în serviciul cărora se află aceste structuri de forţă ale statului”, a afirmat ministrul de Interne.

Oprea a mulţumit Guvernului şi premierului Victor Ponta pentru susţinerea programului şi a adăugat că toate aceste maşini sunt menite să asigure condiţii mai bune pentru poliţişti, jandarmi şi pompieri, care sunt la datorie ’24 de ore din 24′.

Ponta: Sunt bucuros că după ce Blaga a luat Loganuri cu 70.000 euro, noi am luat Dustere cu 11.000 euro

Premierul Victor Ponta l-a felicitat pe ministrul Afacerilor Interne, Gabriel Oprea, pentru faptul că a reuşit achiziţionarea de autoturisme Duster pentru înnoirea parcului auto la preţul de 11.000 de euro, spre deosebire de perioada în care ministerul era condus de Vasile Blaga, când s-au cumpărat Loganuri cu 70.000 de euro.

„Sunt foarte bucuros că după ce domnul Blaga a reuşit să ia Loganuri cu 70.000 de euro, noi am luat Dusteruri cu 11.000 de euro şi am vrut să-l felicit pe domnul ministru pentru asta’, a declarat premierul.

Despre faptul că la acea vreme preţul autoturismelor Logan ar fi fost negociat, Ponta a spus: ‘Nu ştiu, întrebaţi-l pe domnul Blaga. Eu, ceea ce ştiu, ştiu ce am făcut noi. Şi Poliţia, şi Jandarmeria şi ISU o să aibă peste 5.000 de autovehicule noi, ceea ce înseamnă condiţii mai bune pentru ei, pentru intervenţii şi înseamnă costuri mai mici pentru noi, pentru că nu mai reparăm la cele vechi. Asta înseamnă să faci o licitaţie corectă şi să foloseşti banii în mod corect, nu să-i furi cum i-au furat cei care luau Loganuri cu 70.000’.

Potrivit premierului, MAI va avea asigurate în continuare fonduri pentru înnoirea întregului parc auto.

„Asigurăm în continuare toate fondurile necesare, pentru ca în maximum doi ani tot parcul auto al Poliţiei, Jandarmeriei şi Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă să fie la standardul pe care l-aţi văzut”, a afirmat el.

MAI a anunţat că va cumpăra până la sfârşitul lunii noiembrie 450 de autoturisme Dacia Duster.

Achiziţia este posibilă după ce MAI a primit fonduri suplimentare la ultima rectificare bugetară şi a fost făcută prin intermediul Programului de stimulare a înnoirii parcului auto naţional.

Programul „Prima maşină” va beneficia în 2014 de un plafon total al garanţiilor de 50 de milioane de lei

MAI a semnat un acord cadru cu SC Renault Commercial Roumanie în urma unei licitaţii deschise. În urma rectificării a fost aprobată alocarea sumei de 31 milioane euro pentru îmbunătăţirea nivelului de dotare cu autovehicule, banii provenind din totalul de 57 milioane euro venituri proprii ale MAI. Diferenţa de 26 milioane euro urmează să fie utilizată cu aceeaşi destinaţie în 2015.

Totodată, MAI a iniţiat procedura de achiziţie publică prin licitaţie deschisă pentru alte 2.800 de autovehicule.

Gradul de asigurare cu autovehicule la nivelul structurilor MAI era în medie de 42,6%. Aproape 80% din parcul auto – incluzând Poliţia, Jandarmeria şi Poliţia de frontieră, IGSU – avea la începutul anului 2014 o vechime de peste 10 ani, ultima achiziţie fiind făcută în 2006.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu denunță „bătălia sondajelor”: „Sunt făcute la unul sau la altul în debara”
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată părinții lui Andrei Lemnaru de la Insula Iubirii 2025. Imaginea care a devenit virală
Fanatik.ro
Prima condamnare după protestele ”Turul 2 înapoi”. Ce pedeapsă a primit susținătorul lui Călin Georgescu care a lovit un jandarm cu pumnul
Capital.ro
Călin Georgescu, lăsat să salveze România?! A venit anunțul care-l repune în joc: Mi-e și rușine…
Playtech.ro
Horoscopul zilei de luni, Se anunţă ore de iubire şi romantism
Adevarul
Semne că strategia Ucrainei de a lovi rafinăriile din Rusia dă roade. Pierderi uriașe pentru Moscova
wowbiz.ro
Primele cuvinte ale tânărului care a agonizat 10 ore în râpa din munții Făgăraș lângă cei 4 prieteni morţi! Declarații sfâșietoare
Evz.ro
Minciuna Învățământului gratuit: Piața meditațiilor, 63.000.000 de euro doar „la alb.
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
Nuntă de coșmar în Râmnicu Vâlcea! Un bărbat a tras mai multe focuri de armă într-o mașină în care se afla o mireasă
Cancan.ro
Adrian Brîncoveanu, tunuri de milioane înainte de separarea de Andreea Marin. Adio cu premeditare?!
iamsport.ro
Situație dezastruoasă: CFR nu a avut bani pentru avionul de Suedia, așa că Petrescu a achitat 80.000 de euro! Varga s-a împrumutat încă 100.000 de la un fost jucător pentru a plăti salariile, forțat de UEFA
MediaFlux
Hidroelectrica, anunț pentru clienții din România care au telefon mobil privind facturile: Accesează aplicația iHidro
stirilekanald.ro
El este bărbatul înjunghiat mortal de propria soție. Cei doi soți se pregăteau pentru parastasul mamei victimei atunci când a avut loc incidentul
Secretul prin care carnea ți se va topi în gură!